Jsem hrozně rád, že sportovci zvolili veslaře a tedy malý sport, říká skifař Synek

Skifař Ondřej Synek převzal prestižní cenu Jiřího Gutha-Jarkovského. Tu uděluje Český olympijský výbor za nejlepší sportovní výkon v uplynulém roce. Od loňska o jejím držiteli rozhodují v hlasování sami sportovci. I proto si čtyřnásobný mistr světa na skifu považuje nečekané trofeje víc, než vítězství v kterékoli jiné anketě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Synek při tréninku | Foto: Pavel Lebeda

„Jsem za to hrozně rád, vzpomněl jsem si na mistrovství světa, kde se mi podařilo vyhrát a jsem hrozně rád, že sportovci zvolili veslaře a tedy malý sport,“ říká Synek s tím, že si ocenění váží právě proto, že hlasovali sportovci a nikoli novináři.

„Nechci se nikoho dotknout, ale když volí sportovní novináři, kterých je 250, tak přeci jenom tam hrají roli i jiné faktory než třeba ten sportovní výkon,“ vysvětluje.

Kořeny ceny zakladatele českého olympismu sahají až do roku 1933. V roce 1948 ji získal Emil Zátopek. Letos převzal plastiku sochy bohyně Niké český skifař od loňského vítěze - horolezce Radka Jaroše.

I to potvrzuje, že sami sportovci nejvíc uznávají výkony v tzv. malých sportech. Sám Synek volil Gabrielu Grézlovou, světovou rekordmanku ve volném potápění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skifař Ondřej Synek převzal cenu Gutha-Jarkovského za nejlepší český výkon roku.

„Mě to fakt zaujalo a úplně mě to zarazilo. Přišlo mi to jako nadlidský a hodnotný výkon,“ oceňuje Synek výkon Grézlové. Ta vydrží pod vodou bez nádechu osm a půl minuty.

Český skifař si tuto disciplínu někdy dříve vyzkoušel a dostal se asi na minutu a čtvrt, maximálně minutu a půl. „Měl jsem minutu a čtvrt nebo půl, teď máme doma bazén a už se koupeme, tak to vyzkouším,“ motivuje dvojnásobného stříbrného olympionika rekordmanka v potápění.

Nyní Synek sleduje počínání českého hokejové reprezentace na světovém šampionátu v Moskvě. „Moc jim fandím, zatím hrají pěkně. Viděl jsem všechny zápasy kromě s toho Norskem,“ uzavírá Synek.

Jakub Marek, Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme