Jsem jako diesel, rozjíždím se postupně, směje se Šimůnek

Světový pohár v cyklokrosu znovu po týdnu zavítá do České republiky. Absolutní špička se s výjimkou Zdeňka Štybara představí už zítra v Plzni. Hlavní závod elitní kategorie startuje v 15 hodin. Češi si budou chtít rozhodně napravit reputaci z minulé neděle, kdy se závodilo v Táboře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgičan Kevin Pauwels (vpravo) vyhrál závod Světového poháru v cyklokrosu, který se jel 21. října v Táboře. Vlevo je jeho krajan Niels Albert, který skončil třetí. | Zdroj: ČTK

Na jihu Čech z reprezentačního výběru trenéra Stanislava Bambuly vystoupil na stupně vítězů jediný, Karel Pokorný dojel v juniorské kategorii třetí. Mezi jezdci do třiadvaceti let bral Vojtěch Nipl desáté místo. Pavla Havlíková skončila osmá. V elitní mužské kategorii Radomír Šimůnek projel cílovou páskou jedenáctý. V Plzni by se rád představil v lepším světle. Ví však, že doma není jednoduché uspět.

„Je tu spousta známých, přijde mě povzbudit přítelkyně, mamka s bráchou, což hraje do karet nám Čechům, ale samozřejmě to znamená i trochu tlak z hlediska psychicky. Ale jistě, že domácí publikum vyhecuje vždycky víc, než když člověk jede v zahraničí,“ je přesvědčen osmý muž z posledního světového šampionátu. Ví zároveň, že je jiným závodníkem, než ti ostatní z absolutní špičky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cyklokrosaři se těší na druhý domácí podnik Světového poháru, který se jede v Plzni

„Nejsem ten typ jako třeba Zdeněk Štybar nebo Niels Albert, kteří vyletěli nahoru obrovskou přípravou a pílí už v mládí. Jsem spíš jako taťulda, takový diesel, který se postupem roku rozjíždí. Samozřejmě, už se mockrát mluvilo o tom, že bych měl být už pevně zabudovaný ve špičce, ale kolikrát jsem měl zdravotní problémy, smůlu a tak dál. Osobně si myslím, že můj čas přijde, až mi bude třicet a výš.“

To Martin Bína si po dvouleté absenci v terénu dojel pro 21. místo. Už jen proto, že startoval ze zadních pozic. V Plzni očekává lepší výsledek. I tamní trať velmi dobře zná.

„Je technická, pár zatáček tam je. A je těžká, stejně jako ta v Táboře, taky se tam nedá moc odpočinout – to platí i v Plzni.“

Samotná znalost trati pochopitelně může hrát důležitou roli. Češi tomu ve druhé konfrontaci se světovou elitou věří.

„Určitě je lepší, když člověk zná tu trať stoprocentně. Světová špička, nebo i když mi přijedeme někam ven, se s tratí brzy sžije. Ale až půjde do tuhého a budou rozhodovat maličkosti, i stoprocentní znalost trati může ve vypjatých situacích pomoct.“

Dlask chce hlavně dokončit

Uspět pochopitelně bude chtít v Plzni i ten nejzkušenější v českém reprezentačním výběru Petr Dlask. Pětinásobný domácí šampion má motivaci dvojnásobnou. Táborský závod totiž nedokončil.

„Doufám, že tentokrát dojedu. Už teď mám nervózní nohy, moc jsem nezávodil, těším se. Budu se snažit ten Tábor odčinit a makat nadoraz,“ slibuje Petr Dlask.

V ženské kategorii opět chybí Kateřina Nash. Největší šance na umístění v první desítce má proto znovu Pavla Havlíková. Plzeňská trať by jí měla sedět.

„Mně se líbí všechny tratě, každá má něco do sebe, každá je jedinečná a závodník si na každé z nich užije to svoje. V zahraničí nebo doma, to je úplně jedno, ale jsem radši, když můžeme závodit doma a nevadí mi, že jsou to závody hned po sobě. Jsem ráda, že jedeme tady doma a můžeme si užít podporu, kterou tady ostatní nemají,“ uzavírá povídání o nedělním Světovém poháru cyklokrosařů v Plzni Pavla Havlíková.

Pavel Petr, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme