Jsem šťastný, že to mám za sebou, svěřil se Kreuziger po svém očištění

Dva roky trvající dopingová kauza Romana Kreuzigera skončila úspěchem českého cyklisty. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) a Světová antidopingová agentura (WADA) stáhly své odvolání ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne, který případ údajných nesrovnalostí v Kreuzigerově biologickém pasu měl projednávat ve středu 10. června. Sám Kreuziger to řekl dnes večer novinářům a přiznal, že pro něj je to obrovská úleva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklista Roman Kreuziger přichází v doprovodu právníka (vlevo) na tiskovou konfrenci, kde oznámil, že může znovu závodit | Zdroj: ČTK

„Je to hodně čerstvá zpráva. Jsem velmi šťastný, že už to máme za sebou a že se můžu věnovat tomu, co mám rád. Jedno je záliba, práce, a to je cyklistika, a můžu se tomu věnovat s naprosto čistou hlavou,“ svěřil se Českému rozhlasu Roman Kreuziger.

Jak moc psychicky náročné byly ty dva roky i co se závodů týče? Šel jste vždy do závodu s čistou hlavou, nebo to v podvědomí vždy nějak bylo?

Tím, že to bylo opravdu dlouhé a člověk nevěděl, na čem je, i když věděl, že nikdy nepodváděl a že je čistý závodník, někde v pozadí bylo, že se chce očistit. Bral jsem to tak, že nevím, co může nastat, takže jsem si užíval každý závod, jako by byl poslední.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dopingová kauza Romana Kreuzigera skončila, cyklista byl zproštěn všech obvinění. Štěpánovi Pokornému se svěřil, že se mu ulevilo

Čekali jste, že ta zpráva v těchto dnech přijde, ať už z jedné, nebo z druhé strany?

Určitě ne. Tento týden jsme se s panem doktorem připravovali na slyšení v Lausanne, kdybychom tam měli letět, a pak přišla tato zpráva. Je velmi potěšující, že to víme o nějaký den dříve a ještě k tomu s pozitivním koncem.

Čím si vysvětlujete, že UCI a WADA otočily pohled na Váš případ?

Nemůžu říct, protože komentář, který prý byl v jejich tiskové zprávě a který se dostal i k nám, byl velmi stručný, že se objevily nějaké nové informace, ale jaké to jsou, nemáme tušení. Může to být vyšetření z Mayo Clinic, které jsme jim dodali někdy v průběhu ledna, anebo to může být cokoliv jiného, ale my to v tento okamžik nevíme.

Vy jste si po celou dobu stál za svým, že biologický pas byl v pořádku - sice nějaké výkyvy, ale všechno v normách. Jste stále zastáncem biologického pasu, i když jste vy osobně měl takovéto problémy a zkušenosti?

Určitě jsem zastáncem biologického pasu, protože je to důležitý nástroj k tomu, aby bylo vidět, kdo podvádí, a kdo ne, a antidopingovému výboru to určitě pomůže k tomu, aby lidi, kteří chtějí podvádět, chytli.

Neznamená to, že bych na biologický pas zanevřel. Naopak si myslím, že na mém případě se určitě budou moci poučit. Sportovec se dá obhájit i s malými doložkami a dovysvětleními. Je to skvělá věc.

Cyklista Roman Kreuziger byl zproštěn všech obvinění z dopingu, může závodit

Číst článek

Budete případ řešit dál z hlediska toho, jestli byste se chtěl zpětně nějak bránit? Protože dva roky jsou přeci jen dlouhá doba.

V tento okamžik se tuto kapitolu budu snažit uzavřít a koukat se dál dopředu, protože kariéra sportovce není až tak dlouhá a zabývat se těmito věcmi, člověk ztrácí spoustu energie. Myslím si, že teď je čas, abych se věnoval tomu, co mě baví a co je moje práce, a to je cyklistika.

Kauza Roman Kreuziger | Foto: Český rozhlas

Štěpán Pokorný, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme