Judistická spolupráce s Mongolskem

Na mezinárodní spolupráci se zeměmi typu Mongolska jsme bývali zvyklí hlavně před rokem 1989. Čeští judisté se ale rozhodli na tuhle tradici navázat a nejde o žádné úsměvné retro.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Krpálek

Lukáš Krpálek | Foto: judokrpalek .com

Navzájem podaná pomocná ruka českého a mongolského svazu by měla vyústit ideálně v medailové úspěchy obou zemí na olympijských hrách v Londýně. Jak na to, s tím přijel ze země pouští a pastevců do Prahy Čechům poradit národní hrdina - první mongolský olympijský vítěz Najdan Tuvšinbajar.

Pětadvacetiletý judista přijel do Prahy v úterý a chystá se na pondělní exhibici Judo Show Cup na pražské Folimance. Vrcholem sportovního programu by měl být jeho souboj s nadějí českého juda, dvojnásobným juniorským světovým šampiónem Lukášem Krpálkem.

„Ten poslední měsíc cítím, že jsem hodně nahoře, že mi judo hodně jde, takže myslím, že to bude super zápas v pondělí,"cítí Krpálek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Judistická spolupráce s Mongolskem

Nebylo to lehké

Hlavně ale půjde o velký návrat Najdana Tuvšinbajara, který závodil naposledy loni při vítězném olympijském finále v Pekingu. Od té doby léčil zranění kolene a prodělal i složitou operaci v Americe.

„Cítím se teď jako začátečník. Startuji znova úplně od nuly, čeká mě tvrdá práce, než se dostanu zase do skvělé formy. Ale už mám tréninkový plán, podle kterého bych ji měl načasovat na londýnskou olympiádu, to je můj hlavní cíl,"říká mongolský šampión.

Ve své zemi olympijským zlatem zvedl vlnu zájmu o judo. On sám na první pohled vrcholového sportovce nepřipomíná, jeho mírně zavalitá postava ale skrývá obrovskou sílu a vytrvalost. Čerpal je od útlého mládí v širém stepním okolí své domovské jurty.

„Měl strašně těžké mládí. Měl takový kovbojský život. Jeho rodiče mají hodně koní a ovcí, proto je vlastně člověk přírody. Bydlel na vesnici a když měl jít do školy, tak musel jezdit 25 kilometrů na kole, protože škola byla daleko. Tenhle přírodní život mu pomohl k zisku zlaté medaile, protože neměl nemněl lehký život,"vypráví o rodákovi z chudé oblasti Bulgan místopředseda mongolského judistického svazu Pagva Bira.

Spolupráce k medaili

Ten v sedmdesátých letech studoval v Praze na Karlově univerzitě sociologii sportu. Právě Bira je postavou, díky které bude v tomto olympijském cyklu české a mongolské judo úzce spolupracovat, například formou tréninkových kempů, což Bira vítá s neskrývanou radostí, i když se mu v českém jazyce těžce vyjadřuje.

„Budeme se připravovat na olympiádu v Londýně v roce 2012 společně s českým týmem. Myslím, že vzájemně si pomůžeme a dosáhneme velkých úspěchů. Myslím si, že češi dosáhnou také na medaili,"prorokuje Bira.

V pondělí na pražské Folimance nepůjde o medaile, ale o pobavení diváků, kteří uvidí také ukázky dalších bojových umění nebo uvedení medailisty z olympijské Moskvy Vladimíra Kocmana do judistické síně slávy. Ani při exhibici ale nebudou chtít judisté potupně ležet na zádech se soupeřem nad hlavou. Ostatně pracovní název akce, ze které půjde výtěžek na charitu, hovoří o utkání Praha versus Ulaanbaatar a k vidění bude několik česko-mongolských soubojů v různých váhových kategoriích.

Jan Kaliba, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme