Judistka vyhrála diplomatický boj o muslimský šátek. V zápase ale neuspěla

V muslimském šátku, takzvaném hidžábu, nakonec směla do olympijského turnaje nastoupit saúdskoarabská judistka. Po vleklých tahanicích jí to povolil Mezinárodní olympijský výbor. V zápase ale náboženský symbol Wodžan Šarcháníové k úspěchu nepomohl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saúdskoarabská judistka Wodžan Šarcháníová na olympiádě nakonec směla zápasit se zakrytou hlavou | Zdroj: Reuters

Asijská judistická federace šátky na svých kláních povolila, hlavně kvůli malajským judistkám.

V Londýně ale měla Wodžan Šarcháníová problém. Ještě minulý týden zde totiž platil zákaz hidžábu – nikoli z kulturní či náboženských důvodů, ale kvůli bezpečnosti.

Prsty soupeřky se totiž mohou snadno zaháknout do šátku a může dojít ke zranění. Nemluvě o boji na zemi, kdy se v judu často používá technika škrcení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně Jiří Hošek přiblížil, jak saúdskoarabská judistka vyhrála boj o pokrývku hlavy

Otec saúdskoarabské judistky ovšem na dálku vzkázal, že když jeho dceři zakrytou hlavu nepovolí, nenastoupí na tatami vůbec. Tato hrozba nejspíše zapůsobila.

Mezinárodní olympijský výbor se totiž snaží, aby se do klání zapojilo co nejvíce národů a co nejvíce žen.

Roli možná hrála také slabá výkonnost saúdskoarabské sportovkyně a předpoklad, že se její účinkování bude počítat spíš na vteřiny. To se nakonec také stalo.

Přestože vydržela Wodžan Šarcháníová na tatami jen minutu a 22 vteřin, samotná její účast na olympiádě se dá považovat za úspěch.

Saúdskoarabská judistka vydržela na tatami jen necelou minutu a půl | Foto: Reuters

Saúdská Arábie je velmi konzervativní království. Start na hrách povolila jen dvěma sportovkyním. Kromě judistky také atletce, která se představí v běhu na 800 metrů – téměř stoprocentně v šátku.

Letos poprvé vyslaly ženy-sportovkyně na olympiádu také Katar a Brunej, takže se zdá, že ledy úspěšně tají.

„To je dobře, protože obrázky her mohou ženy a dívky inspirovat ke sportování i v zemích, kde zatím třeba život trávily, když to řeknu otevřeně, vařením a plozením dětí,“ myslí si zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Motto londýnské olympiády ostatně zní „inspire a generation“, tedy inspirujte generaci.

Jiří Hošek, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme