Judo jako závody F1. I u nás rozhodují zlomky vteřiny, porovnávají čeští olympionici

Jedním ze sportů, ve kterém může česká výprava získat na olympijských hrách v Riu de Janieru medaili, je judo. K tomu, aby některý ze tří borců v čele s Lukášem Krpálkem, na cenný kov dosáhl, nestačí jen umět se výborně prát. Důležitá je i předvídavost, třeba jako při závodech formule 1.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Judisté (zleva) Jaromír Ježek, Lukáš Krpálek a Pavel Petřikov ml. | Zdroj: ČTK

Judisté musí mít schopnost zareagovat ve zlomku vteřiny, doslova jako jezdci formule 1.

„Že máme natrénováno a umíme judo, nic neznamená. Soupeři mají natrénováno minimálně stejně jako my a umí judo taky. Jde o zlomek vteřiny, kdy můžeme člověka překvapit,“ vysvětluje Pavel Petřikov mladší, který se v Riu bude prát v hmotnostní kategorii do 60 kilogramů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejvíc zkušeností se v judu získává na přípravných kempech, říká Pavel Petřikov

Srovnání se závody F1 se líbí i dalšímu českému zástupci v Riu Jaromíru Ježkovi: „Oni znají trať, my známe soupeře. Oni hledají skulinku na předjetí, my hledáme skulinku na to, jak ho porazit.“

V něčem to ale možná mají jezdci formule 1 proti judistům jednodušší. Trať je každé kolo stejná. Pokud nedojde k změně počasí, mohou si předjíždějící manévr několikrát zkusit, než ho provedou.

Judisté mají jen jednu možnost. Jakmile okamžitě nezareagují na soupeřův výpad, zápas potažmo celý turnaj pro ně končí.

„Je to hodně o automatizaci. Pochytím to na přípravných kempech, kde se lidi perou. Podle dotyků soupeře dokážeme rozpoznat, co druhý asi udělá,“ vypráví Petřikov.

„V tréninku, kde se dělá technika, se tyto věci těžko modelují. Když člověk ví, co bude dělat soupeř, má to v hlavě a dokáže se na to připravit. Největší zkušenosti jsou tak z přípravných zápasů, kdy nevíte, a to je podle mě cesta, jak reakci vylepšovat,“ dodává Petřikov.

On sám, ale i Ježek a Lukáš Krpálek toho v přípravě před Riem odeprali hodně. Teď věří, že jim tvrdý trénink přinese medailový úspěch.

Petr Kadeřábek, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme