Junior Ťoupalík uspěl na mistrovství světa, může být budoucí hvězdou českého cyklokrosu

Cyklokrosaři mají za sebou premiérové mistrovství světa ve Spojených státech. Program šampionátu byl nakonec kvůli počasí zhuštěný do jediného dne, ve kterém získali Češi v Louisville jednu medaili. Bronz vybojoval v juniorech Adam Ťoupalík.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naděje českého cyklokrosu Adam Ťoupalík | Foto: Pavel Petr

Elitní kategorie mužů a ženy měly soupeřit o mistrovské tituly podle původního plánu až v neděli. Nakonec ale museli pořadatelé program šampionátu upravit. Obávali se totiž nepříznivého počasí, kvůli kterému mohlo dojít třeba k rozvodnění řeky Ohio.

Jako první vyrazili na trať junioři a v cíli se radoval z medaile i Adam Ťoupalík. „Říkal jsem, že se může stát nějaké překvapení. A to přišlo v podobě Adama a jeho třetího místa. Ti kluci jsou fakt dobří, akorát vždycky vykvete jen jeden,“ prohlásil reprezentační trenér Stanislav Bambula.

Mistrovství světa potvrdilo, že by se teprve šestnáctiletý jezdec mohl v budoucnu stát výraznou osobností českého cyklokrosu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Junior Ťoupalík uspěl na mistrovství světa, může být budoucí hvězdou českého cyklokrosu

„Dobře trénuje, jezdí si to, co potřebuje. Musím říct, že to je člověk velkých závodů. On se prostě nebojí, nemá žádné nervy, stresy, a proto vyhrává. Tady ta medaile jen pro něj první vstup na mezinárodní scénu, to je prostě bomba,“ těší Bambulu.

Kateřina Nash v závodě žen potvrdila pozici nejlepší české cyklokrosařky. Sahala také po bronzu, konečné čtvrté místo kvůli spadlému řetězu obrečela. V mužské elitě se dostali Radomír Šimůnek (7.) i Martin Bína (10.) do nejlepší desítky a potvrdili příslušnost ke světové špičce.

Bína se přitom vrátil do terénu po zdravotních problémech po dvou letech. A v úvodu závodu byl hodně vidět, když jel v prvním kole na vedoucí pozici.

„Po prvním kole, tady v té vodě, je člověk totálně zmrzlý. Takže to bylo spíš horší a horší. Jsi zmrzlý, všechno ztuhlé, nic necítíš – prsty u rukou, u nohou. Ani nevím, čím jsem šlapal. Prostě se to nějak točilo a jel jsem,“ popisoval.

Letošní výsledky může táborský jezdec brát jako odrazový můstek pro sezónu nadcházející. „Může to pomoct. Vyhrál jsem jeden Světový pohár, desáté místo na mistrovství světa, navíc ještě nějaké další výsledky,“ konstatuje Martin Bína.

Vzpruhu potřebují jezdci do 23 let. Nejlepší z nich Vojtěch Nipl obsadil až sedmnáctou příčku. Tato kategorie z pohledu českého cyklokrosu na šampionátu propadla.

„Opět nepřekročila svůj stín. Dovede překvapit, dovede něco zajet na domácí scéně. Venku se ale nedaří. Jsou vyrovnaní, ale když se člověk podívá do první desítky a vidí pět Belgičanů a pět Nizozemců, nikdo jiný tam není, tak na ně nikdo momentálně nemá,“ říká Stanislav Bambula.

Pavel Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme