Juniorkám vládla na cyklistickém mistrovství Nosková. Její výkon ocenila i Sáblíková

Když se Martina Sáblíková rozhodne, že na cyklistickém mistrovství Česka odjede soupeřkám, obvykle s tím nemá nejmenší problém. V sobotu s ní po 20 úvodních kilometrech zůstaly jen čtyři. A v dalších 60 kilometrech jí dělala společnost jen jedna - o deset let mladší juniorka. I když nakonec tempo slavné soupeřky nemohla vydržet, dala o sobě Nikola Nosková opět pořádně vědět a jako bonus k tomu získala i titul šampionky ve své kategorii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklistka Nikola Nosková se zlatou medailí pro juniorskou mistryni republiky

Cyklistka Nikola Nosková se zlatou medailí pro juniorskou mistryni republiky | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Drobné děvče, které dostane na jabloneckém sportovním gymnáziu vysvědčení za třetí ročník, se s tratí pralo odvážně. A za výkon nakonec Nikolu Noskovou pochválila i Martina Sáblíková.

„Nikča má úplně jiné převody, když šla dopředu, tak to bylo trochu o něčem jiném. Jela výborný závod,“ nechala se slyšet trojnásobná olympijská šampionka v rychlobruslení.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Nikolou Noskovou mluvil nejen o republikovém mistrovství, ale i cyklistických začátcích Tomáš Kohout

Co se týče převodů, juniorky je musejí podle pravidel jezdit lehčí. Rozhodčí jim je dokonce měří jak před startem, tak v cíli.

„Projeví se hlavně ve sjezdu, kde Nikola nemohla Martině stačit. Ale klobouk dolů, že dokázala s Martinou závodit a jen nečekala, že jí odjede,“ chválil svou svěřenkyni trenér Miloslav Hollosi.

Nosková sice nedojela druhá v absolutním pořadí, dostihla ji ještě trojice žen, ale mezi juniorkami vyhrála. Bojovnost a zarputilost, jsou vlastnosti, které ji zdobí. Jinak by se její kariéra ani nerozjela.

„Začátky byly hrozné, na každém tréninku jsem spadla a většinou jsem od skupiny odpadla. Neuměla jsem se ani za jízdy napít, musela jsem vždy zastavit,“ popisuje své jen čtyři roky staré zážitky Nosková. Ale trenér už tehdy tušil, že má co dělat se neobyčejnou závodnicí.

Martina Sáblíková proměnila cyklistické mistrovství republiky v sólo závod

Číst článek

„Kdejaký kluk by to zabalil, ale ona zabejčila a neskutečně se zvedla, což vyvrcholilo na loňské olympiádě v Číně, kde vybojovala zlato a stříbro. Navíc skončila čtvrtá na silničním mistrovství světa,“ vyjmenovává trenér úspěchy brzy 18leté závodnice, které se tvrdá dřina vyplácí.

Ale i tady musíme vzít v potaz její věk juniorky, fakt, že se jelo na 100 kilometrů a že se držela mezi staršími soupeřkami. A z toho vyplývá i to, jak jí v závěru závodu bylo.

„Rovina v posledním kole pro mě byla hodně těžká a v posledním kopci jsem už ani nebyla schopná šlapat. Byla jsem ráda, že už jsem nahoře, v cíli jsem vyčerpáním hned spadla,“ popsala Nosková, která dostala jako odměnu zlatou medaili a dres pro mistryni republiky.

Tomáš Kohout, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme