Kajakář Dostál získal zlato na SP v Račicích, kanoista Fuksa má bronz

Kajakář Josef Dostál vybojoval zlato na kilometrové trati na Světovém poháru v Račicích. Jiný český vicemistr světa kanoista Martin Fuksa při své letošní soutěžní premiéře skončil třetí. Další české lodě se na stupně vítězů neprobojovaly.

Josef Dostál

Josef Dostál | Foto: František Kuna | Zdroj: Český rozhlas

Dostál, jenž zůstal před týdnem na úvodním podniku SP v Duisburgu v závodu na 1000 metrů těsně pod stupni vítězů, byl dnes na račickém kanále suverénní. Bezpečně vyhrál před Němcem Maxem Hoffem, třetí byl Dán René Poulsen.

„Před startem jsem slyšel, jak dojíždí Fuksa, tak jsem si vynadal, že se musím soustředit na sebe,“ pousmál se Dostál. Od startu se držel vpředu a v polovině trati se posunul do čela. „To mi dalo křídla. Navíc jsem vyzkoušel speciál do Ria a jelo to dobře,“ pochvaloval si.

V Duisburgu začal pomaleji, ale dnes se této chyby vyvaroval. „V polovině jsem měl náskok, tak už jsem se soustředil jen na svůj záběr,“ prohlásil.

Fuksa závod v Duisburgu vynechal a olympijskou sezónu zahájil až v Račicích, kde našel dva přemožitele. Zlato vybojoval olympijský vítěz a úřadující světový šampion Němec Sebastian Brendel, před domácím kanoistou skončil ještě Moldavan Serghei Tarnovschi.

„Naprostá spokojenost. Je tam medaile, to byl můj cíl. Že se to povedlo v prvním závodě sezóny, je parádní. Chtěl jsem potrápit toho Moldavce, to mě trochu mrzí. Sebastian (Brendel), to je kapitola sama o sobě, ještě budu muset trochu trénovat, on je suverénní,“ doplnil Fuksa.

Rio přijde o hvězdy vodního slalomu, na vině je tvrdý systém kvalifikace

Soutěžní premiéra olympijské sezóny ho trochu svazovala. „Nervózní jsem trochu byl, ale spíš mi to pomohlo,“ tvrdil. „Byl jsem ve stresu celý minulý týden, když jsem viděl, jak všichni dobře závodili v Duisburgu,“ uvedl.

„Vím, co mi ještě chybí. Je potřeba natrénovat finiš, což věřím, že se mi za tři měsíce povede a bude to v Riu lepší. Tam by jakákoliv medaile byla pecka,“ řekl Fuksa.

V dnešním finále A startovalo celkem šest českých lodí. Kanoistka Jana Ježová obsadila na dvoustovce šesté místo, deblkajak Tomáš Veselý, Radek Šlouf byl v závodu na 1000 metrů pátý. Poslední jízda ještě čeká dvě deblkanoe Marek Spálenský, Ivan Procházka a Dan Drahokoupil, Sebastian Maizner na dvoustovce.

Závody SP v rychlostní kanoistice v Račicích:

1000 m
K1: 1. Dostál (ČR) 3:34,361, 2. Hoff (Něm.) 3:35,267, 3. Poulsen (Dán.) 3:35,744.K2: 1. Gross, Rendschmidt (Něm.) 3:14,455, ...5. Šlouf, Veselý (ČR) 3:17,505.C1: 1. Brendel (Něm.) 3:56,288, 2. Tarnovschi (Mold.) 3:57,582, 3. Fuksa (ČR) 3:58,171.

200 m
K2: 1. Liebscher, Rauhe (Něm.) 31,756.
C2: 1. S. Craciun, N. Craciun (It.) 37,245, ...7. Drahokoupil, Maizner 38,468, 9. Spálenský, Procházka (všichni ČR) 39,240.