Kajakář Štěrba čeká definitivní rozhodnutí ohledně startu na OH

Několik stovek sportovců už má své vystoupení na olympijských hrách za sebou. Přitom kajakář Jan Štěrba stále neví, zda bude na olympijských hrách startovat. Před několika týdny byl obviněn z dopingu. Odvolal se k arbitráži a ta ho omilostnila. Jenže Mezinárodní kanoistická federace dohnala spor až k soudu, který zasedal včera v Londýně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba na čtyřkajaku | Foto: ČTK

Pět a půl hodiny vyslýchal tribunál Jan Štěrbu i znalce v oboru chemie. Přesto na konci slyšení rozsudek nepadl.

„Tohle bude velice důležitý precedens, protože případů, kdy byl někdo popotahován za použití látky, která není na seznamu výslovně uvedena, mnoho není. Vyvolává to zásadní otázku, kdo má vlastně stanovit, zda je ta látka podobná těm zakázaným?“ klade palčivou otázku právní zástupce Jana Štěrby.

„A pak je tady samozřejmě otázka, co všechno musí ještě sportovec udělat, aby se přesvědčil, že nebere něco špatného. Jan Štěrba si vše srovnal se seznamem zakázaných látek, poradil se dokonce s lékařem, ale na seznamu tu látku nenašli, tak ji začal používat. Přece si sportovec nebude dělat chemický rozbor v laboratoři na každou látku, kterou bude brát, to je nesmysl,“ míní Šťovíček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kajakář Jan Štěrba se dozví, zda bude startovat v olympijském závodu, čeká se na rozhodnutí soudu

Případ kajakáře, který měl dostat do těla nepovolenou látku, se táhne už několik týdnů. Vše s podivem proto, že se Mezinárodní kanoistická federace odvolala proti rozhodnutí své vlastní arbitrážní komise, která dala několik dnů před startem her v Londýně Štěrbovi za pravdu. Nezvyklé praktiky se snaží pomoci napravit i Český olympijský výbor.

„Pro nás je to naprosto zásadní, aby se obě strany, tedy Mezinárodní kanoistická federace i my, shodly na tom, že Jan Štěrba je nevinný. Naprosto podporujeme boj proti dopingu, ale rozhodně jsme proti šikanování sportovců – a máme dojem, že to je právě tahle situace, proto se ho musíme zastat,“ vyhlašuje rezolutně místopředseda ČOV Jiří Kejval.

Zároveň věří, že rozsudek, který by měl být vynesen během dneška, umožní Janu Štěrbovi na olympijských hrách startovat. Ten je sice v Londýně, ale myšlenky na olympiádu se mu v hlavě zatím příliš nehoní.

„Atmosféru olympiády si vůbec nepřipouštím, natož abych si ji užíval. Vlastně jen hledám čas mezi tím, abych mohl skočit do lodě, a věcmi spojenými s tímhle případem. Ale zase aspoň nemusím myslet na závodní stres a podobné věci, které sportovce trápí. Tohle je celé jiná dimenze, která ke sportu podle mě nepatří. Ale je potřeba s tím bojovat, věřím ve spravedlnost a svoji pravdu, za tím si musím stát,“ říká Jan Štěrba, který věří že až 7. srpna začnou soutěže rychlostních kanoistů, bude členem posádky českého čtyřkajaku.

Petr Kadeřábek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme