Kajakář Štěrba nedopoval, rozhodla arbitráž a zrušila jeho trest

Český čtyřkajak pojede na olympiádu v původním složení i s Janem Štěrbou. Toho arbitrážní komise Mezinárodní kanoistické federace zprostila obvinění z dopingu a také mu zrušila půlroční distanc. Protože už je po uzávěrce olympijské nominace, musí se Štěrbův start ještě vyřešit administrativně. Spolu s ním by měli do čtyřkajaku usednout ještě Daniel Havel, Lukáš Trefil a Josef Dostál. O navrácení Šterby do posádky rozhodl trenér Martin Doktor, Pavel Davídek je tak opět pouze náhradníkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští kajakáři Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba pózují na stupni vítězů pro triumfu v německém Duisburgu. | Foto: Vít Chalupa

„Látka, která mi byla označena jako zakázaná, na seznamu zakázaných látek není a mám vyjádření odborníků, že je minimálně sporné, zda vůbec by tato látka mezi zakázané látky měla patřit,“ prohlásil Štěrba, kterému našli v těle stimulant Beta-methylphenylethylamin.

Podle Českého svazu kanoistů se tato látka nesmí použít v den závodu, což ale Štěrba, kterého na čtyřkajaku pro olympiádu nahradil Pavel Davídek, nevěděl.

„Když jdete k odběru, vždycky vyplňujete protokol, do kterého uvádíte veškeré vitaminy, léky nebo právě výživové doplňky, které jste pár dní před závody užívali. A protože jsem neměl žádné podezření, že by ten výrobek měl obsahovat nějakou zakázanou látku, tak jsem to do toho protokolu napsal,“ hájil se Štěrba s tím, že toto by neudělal, pokud by nechtěl jednat fér.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kajakář Jan Štěrba dosáhl zrušení svého trestu za údajný doping, na olympiádu do Londýna pojede

Proti rozsudku se odvolal k arbitráži Mezinárodní kanoistické federace, kde v pondělí odpoledne absolvoval další slyšení. Hlavním bodem obhajoby je to, že se látka přímo nenachází na seznamu zakázaných. Na to by se nemusel brát zřetel, kdyby nešlo právě o skupinu S6, tedy stimulanty. Ta se dělí na S6a), kde jsou přesně vyjmenovány zakázané látky a na S6 b) zvané nespecifické látky. A tam je věta zahrnující "další látky s podobnou chemickou strukturou nebo podobnými biologickými účinky".

„Strukturální podobnost této látky byla označena k látce ve skupině S6a), kde je seznam látek zavřený, a tato deklarace pro tu skupinu neplatí, takže určitě vidíte, jaký je v tom paradox,“ popisuje Štěrba.

Výsledek mu arbitráž musela sdělit do 48 hodin – dnes přišla pro českého kajakáře vynikající zpráva, arbitráž jeho argumentaci a vysvětlení přijala a zprostila jej obvinění.

„Je to takové hořkosladké, na jedné straně se mi nesmírně ulevilo, na druhé je tady pořád těch čtyřicet dní, kdy jsem žil v tomhle špatném snu. Ano, ulevilo se mi, ale je to něco jiného, než když jedete na závody a tam vyhrajete a jste šťastní – tam se totiž neděje nic špatného. Kdežto v tomto případě se já cítím poškozený, zpátky jsem si to vybojoval vlastními silami. Takže ano, úleva, ale taky hořkost z toho, co všechno proběhlo,“ okomentoval teď už uzavřenou záležitost Jan Štěrba.

Tereza Jelínková, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme