Kajakář Vavřinec Hradilek má dobrodružství v krvi

Jste nejradši na Silvestra a Nový rok doma? To plno sportovců tenhle pocit ani pořádně nezná - například lyžaři. Skokani jsou na přelomu roku na Turné čtyř můstků, běžci si už také navykli na Tour de Ski. Ale mimo domov jsou i zástupci jiných odvětví a mnozí nejen kvůli závodům, třeba vodní slalomář Vavřinec Hradilek takhle vyrazil na Nový Zéland.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vavřinec Hradílek | Foto: ČTK

Čtyřiadvacetiletý kajakář oslavil u protinožců příchod nového roku a vychutná si pár volnějších dní, ale…

„… pak už to samozřejmě bude všechno směřovat na jízdu na divoké vodě. Ne Zélandu jsou podmínky naprosto ideální, v lednu tam není takové vedro jako v Austrálii a voda tam není zase tak těžká,“ říkal ještě před odletem Vavřinec Hradilek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kajakář Vavřinec Hradilek má dobrodružství v krvi

„Respektive jsou tam těžké řeky, které pojedeme na plasťácích, ale ta slalomová část je opravdu na rozježdění, protože po zimě nejsme úplně zvyklí. Strávím tam pět týdnů a myslím, že to pro mě bude mít obrovský přínos,“ doplnil Hradilek, který na Nový Zéland vyrazil za svými přáteli už počtvrté, a to i z následujícího důvodu:

„Je tam obrovské množství možností, kam cestovat, a přitom trénovat. Máme už naplánovanou spoustu výletů a přesunů z místa na místo. Snad si to užijeme,“ doufá známý dobrodruh také proto, že za rok si návštěvu Nového Zélandu odpustí.

Chystá se totiž sice znovu na jižní polokouli, ale na opačnou stranu.

„Chtěl bych po sezoně vyrazit do Jižní Ameriky, pádlovat. Chtěli bychom vyrazit na delší cestu, absolvovat i nějaké extrémní závody, ale hlavně si zajezdit. Je to můj sen, konkrétně do Chile bych moc chtěl. Doufám, že se mi to splní.“

Dalším, tentokrát sportovním snem Vavřince Hradilka je účast na londýnské olympiádě.

„Všichni to říkají, pořád se to mele dokola. Já bych se na olympiádu samozřejmě strašně rád dostal, ale nikdo neříká, že to mám úplně jasně dané. O to jedno místo bude velký boj, na nominační závody se ale těším. I když neklapne olympiáda, je tak pár dalších závodů včetně mistrovství Evrop nebo světových pohárů. Uvidíme.“

Z Evropy na Nový Zéland po zemi

Kromě Hradilka, který olympijskou atmosféru ochutnal už v Pekingu, touží po letenkách do Londýna také další kajakáři světové úrovně: kometa roku 2011, osmnáctiletý bronzový medailista z mistrovství Evropy Jiří Prskavec, nebo sedmý muž celkového hodnocení Světového poháru Luboš Hilgert mladší.

Ale zpět k dobrodružstvím. Pokud by se i v tomto oboru udílely cenné kovy, s následujícím plánem by Vavřinec Hradilek na jeden z nich určitě aspiroval.

„Kdysi jsme s mým kamarádem z Nového Zélandu vymysleli takový plán, že bychom chtěli tady z Evropy vyrazit na Zéland po zemi, vzít si s sebou lodě a projezdit řeky na cestě. Rád bych to absolvoval, ale nedokážu říct, jestli to bude v horizontu pěti nebo deseti let,“ říká vodní slalomář Vavřinec Hradilek, který se tentokrát vydal na Nový Zéland ještě tradiční, tedy leteckou cestou.

Tereza Jelínková, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme