Kam za dvacet let pokročil český americký fotbal
Příjde-li vám americký fotbal jako malý sport, máte jen částečnou pravdu. Na jednu stranu je sice finále americké NFL Super Bowl každoročně nejsledovanějším sportovním zápasem na světě. Na tu druhou - kdo z vás slyšel alespoň zmínku o finále české ligové soutěže?
Nedávno tomu bylo dvacet let od prvního oficiálního zápasu amerického fotbalu v Čechách, který v Praze odehrály pozvané německé celky. Už z toho je patrné, že americký fotbal tu začínal tak říkajíc od podlahy, tedy bez zázemí, zkušeností, ale také bez vlastních týmů či profesionálních hráčů. Ti sice nejsou ani v současnosti, ale po dvaceti letech už existuje česká národní liga i reprezentační mužstvo.
,,Přeci jenom už to není úplně neznámý sport, jako před dvaceti lety, kdy to byl před politicko-společenskými změnami sport naprosto neznámý. Pak jsme dlouho bojovali s nálepkou brutálního sportu – to je ale jen fráze, se kterou máme problém celých těch dvacet let,“ líčí předseda České asociace amerického fotbalu Filip Hobza, která další úskalí před propagací tohoto sportu stojí.
Kromě častého problému v podobě finančního hlediska třeba také náročnost na počet hráčů, protože na klasický zápas je běžné mít v každém týmu obrannou i útočnou jedenáctku plus několik dalších na střídání. Řešením je tak zvaný flag football.
,,Hraje pět proti pěti, je to nenáročné na vybavení – stačí míč a pásky, které mají hráči na bocích. Kontakt, jak je známý z amerického fotbalu, nahrazuje stržené tý pásky, jinak řečeno flagu, proto flag football. Takže nedochází ke kontaktu hráčů.“
A to provozují převážně mladí začínající hráči. Ostatně budování juniorských týmů – to je další z nutností pro udržení úrovně. ,,Přeci jen generace hráčů, co to začali hrát před dvaceti lety, tak pomalu odchází. A po ní by zbyla propast, kdybychom s mládeží nepracovali.“
Ale to není jen tak. Právě od práce o juniorské týmy se odvíjí, jak úspěšný může být nejen klub, ale i celý sport v budoucnosti. Vzorem budiž Spojené státy, kolébka amerického fotbalu.
,,Tam jsou kluci zvyklí hrát od chvíle, kdy jsou skoro schopni běhat, hrají americký fotbal na všech úrovních školní docházky. U nás k tomu přicházejí podstatně později, u nás se rekrutují američtí fotbalisté z řad atletů nebo veslařů, tedy silových sportů,“ říká Filip Hobza.
Vzhledem k tomu je existence sedmi českých týmů velmi slušný výsledek, jeden z nich, Prague Panthers, dokonce v minulém roce vyhrál EFAF Cup, druhou nejprestižnější evropskou soutěž. Finále národní seniorské i juniorské ligy v tomto roce už poněkolikáté hostila pražská Synot Tip Aréna a zhruba tisícová návštěva je pro americký fotbal v Čechách velice slušná. Na podobných dílčích úspěších totiž malé sporty stojí.