Kampaň Žijeme Londýnem se zastavila v Hradci Králové

Slavné okamžiky české olympijské historie připomíná kampaň - Žijeme Londýnem. Ta na své cestě republikou zavítala unikátní expozice fotografií do Hradce Králové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žijeme Londýnem | Foto: ČOV

Slavné vítězství českých hokejistů na turnaji století v Naganu. I to je jeden z momentů, který si lidé během výstavy mohou připomenout. Na dalších velkoformátových fotografiích najdeme třeba vítězné gesto kanoisty Martina Doktora, obrovskou radost lyžařky Kateřiny Neumannové a z dávné historie třeba také nástup našich sportovců na olympiádě ve Stockholmu.

„Nastupovali pod svou vlastní tabulkou, že jsou to Češi. Bylo to po velkých bojích, aby mohli takto samostatně nastupovat na olympijský stadion. Bylo to v dobách Rakousko-Uherska,“ upozorňuje na výjimečnost téměř sto let staré fotky předseda českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kampaň Žijeme Londýnem se zastavila v Hradci Králové

„Myslím, že máme řadu legend, na které se nedostalo,“ přiznává Jirásek, že výčet nejslavnějších momentů naší olympijské historie zdaleka není kompletní. Marně tak svou fotku hledal například sportovní střelec David Kostelecký, zlatý z posledních letních her v Pekingu.

„Tenkrát mi vyšlo úplně všechno. Ten samotný závod mi vyšel perfektně bez problémů. Byl to opravdu nejlepší závod v kariéře a neřešil jsem tam nějaké starosti,“ říká závodník Dukly Hradec Králové, který je čerstvě otcem a o starosti tak právě teď rozhodně nemá nouzi.


Unikátní ohlédnutí za olympijskou historií, které vůbec poprvé mohou lidé obdivovat pod širým nebem, nenabízí jen okamžiky štěstí českých sportovců. Potvrzuje to trojnásobná olympijská medailistka Květa Jeriová-Pecková.


„Ta fotografie ze závodu na 10 kilometrů ze Sarajeva se zrovna moc nepovedla, ale nevadí. Dá se říci, že je to takový typický záběr na tu čepičku, která mě provázela celou mou úspěšnou kariéru,“ říká Jeriová-Pecková.

Lituji, že nejsem malá holka

Bývalá slavná běžkyně na lyžích si s chutí prohlédla fotografie svých předchůdců i následovníků.

„Martin Doktor v cíli, Martiny Sáblíková v tom úžasném výskoku, ale třeba i Věra Čáslavská, jak padá z bradel. To je úžasná fotka a myslím si, že jedna vedle druhé zaslouží obdiv.“

Květa Jeriová-Pecková rozdala během středečním vernisáže výstavy spoustu podpisů a to jak dříve narozeným, tak i možná svým následovnicím.

„Já kdybych byla malé dítě, tak z toho budu úplně unešená. Lituju trochu toho, že nejsem ta desetiletá holčička, která tam obdivně přijde,“ povzdechla si Květa Jeriová-Pecková.

Venkovní expozicí sportovních fotografií s olympijskou tématikou, často doplněnou i autentickými záběry České televize a zvukem Českého rozhlasu si v Hradci Králové lidé mohou prohlédnout do příští středy.

Petr Kadeřábek, Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme