Kanoista Štěrba čeká na potvrzení olympijské účastii i přes dopingové omilostnění

Start rychlostního kanoisty Jana Štěrby na olympiádě není zdaleka jistý. Jednatřicetiletého kajakáře sice arbitrážní komise Mezinárodní kanoistické federace zprostila obvinění z dopingu, ale až po uzavření olympijských nominací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český čtyřkajak se kvalifikoval na olympijské hry v Londýně | Foto: Vít Chalupa

Jeho zařazení na soupisku tak musí schválit ještě tři instituce - Mezinárodní olympijský výbor, organizační výbor londýnské olympiády a Mezinárodní kanoistická federace.

Šéf české olympijské mise František Dvořák pak vidí možný problém i v odvolání Světové antidopingové agentury WADA proti Štěrbovu omilostnění.

„Už jsem o tom hovořil i s naším panem předsedou a je dost dobře možné, že se WADA odvolá. Tím pádem je tu nebezpečí, že se to nestihne,“ vysvětluje Dvořák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech českého kajakáře mluví Jan Štěrba a František Dvořák

Reprezentační trenér Martin Doktor už vrátil Štěrbu do olympijské posádky čtyřkajaku, kde ho předtím nahradil Pavel Davídek. To ale znamená množství administrativní práce, protože Štěrba nemá do Londýna vyřízenou akreditaci.

Žádné kroky ale nemůže Český olympijský výbor učinit bez toho, aby měl v ruce oficiální omilostnění Mezinárodní kanoistické federace. Navíc musí Český svaz kanoistiky požádat předsedu ČOV Milana Jiráska, aby Jana Štěrbu dodatečně nominoval do české výpravy, která teď čítá 133 sportovců. A pak ještě české zástupce čeká vyjednávání na mezinárodní úrovni.

„Mezinárodní kanoistická federace musí dát organizačnímu výboru zprávu, že závodník Štěrba splnil všechny podmínky a může startovat na olympijských hrách. Pokud tyto podmínky budou splněny, můžeme my tady jako mise požádat o udělení akreditace,“ upřesňuje František Dvořák.

Poslední slovo bude mít v případě Jana Štěrby tzv. tripartita, tedy zástupce Mezinárodního olympijského výboru, zástupce Mezinárodní kanoistické federace a představitel organizačního výboru.

Tereza Jelínková, Jan Suchan, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme