Kanoistky mají letos ve vodním slalomu premiéru. Zatím je jich málo

Boj žen za rovnoprávnost na poli vodně-slalomářském vstoupil nedávno do další etapy. Na všech velkých mezinárodních akcích - včetně mistrovství světa a Evropy nebo závodů Světového poháru - nechybí v programu soutěž kanoistek. Někdo je takovouto inovací potěšen, někdo se dívá na tuto disciplínu se smíšenými pocity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní slalom | Foto: Jiří Šafránek

Bývalý úspěšný reprezentant a dnes trenér USK Praha Jiří Rohan patří zcela určitě k těm, kteří nejsou nápadem Mezinárodní federace zrovna nadšeni. Sám prožil svoji sportovní kariéru právě na kanoi.

"Možná, že se pletu, ale myslím, že to není úplně vhodné pro ženy zvlášť singlkanoe. Zaprvé posazem, protože v kanoi se klečí, a právě kvůli tomu se od závodů kanoistek upustilo, a zadruhé je to fyzicky hodně náročné. Ale závody budou a musíme se snažit nějaké kanoistky vychovat," říká Jiří Rohan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kategorie kanoistek na divoké vodě zatím nemá mnoho příznivců

Na velkých závodech je zatím soutěž kanoistek chudším příbuzným. Promítá se to v počtu startujících, ale také v tom, že zkušených specialistek na tuto velmi náročnou disciplínu je opravdu málo a časové odstupy v cíli jsou několikanásobně větší než v ostatních kategoriích.

"Ten nápad vznikl podle mě proto, aby se rozšířil počet startujících na olympijských hrách. Ale nevím, jestli je zrovna tento způsob správný. Byl bych pro, aby se navýšil počet startujících ve stávajících kategoriích," říká Jiří Rohan.

Faktem je, že například některé špičkové kajakářky ze Slovenska a z Německa si jízdu na kanoi také vyzkoušely, ale tento jejich experiment neměl dlouhého trvání. Třeba dvojnásobnou olympijskou vítězku Štěpánku Hilgertovou možnost zkusit někdy štěstí na kanoi nijak nelákala.

"Jsem zvědavá, jak se k tomu mladá děvčata postaví. Jestli skutečně začnou na singlkanoi trénovat a jakým způsobem se závody budou vyvíjet," přemýšlí Hilgertová.

Kudějová: Kanoi jsem zavrhla

Do skupiny mladých závodnic, které by - teoreticky vzato - mohly uvažovat jinak, patří i jednadvacetiletá Kateřina Kudějová.

"Spoustě lidí se stává, že si vykloubí rameno a právě u singlu je to u těch holek pravděpodobnější, takže kvůli tomu jsem to úplně zavrhla," má jasno Kudějová.

A tak se zdá, že slalomářek-kanoistek bude u nás i ve světě přibývat jen velmi pomalu. Ale nechme se překvapit.

Aleš Procházka, Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme