Kanoistou roku je Josef Dostál, s kolegy ze čtyřkajaku kraluje i kolektivům

Dvě olympijské medaile z her v Riu přinesly Josefu Dostálovi titul Nejlepší kanoista roku 2016. Stříbrný medailista ze závodu singlkajakářů na kilometru v anketě o nejúspěšnějšího sportovce Českého svazu kanoistů zvítězil také v kategorii posádek společně s Danielem Havlem, Lukášem Trefilem a Janem Štěrbou, parťáky z bronzového čtyřkajaku.

Vyhlášení nejlepšího kanoisty za rok 2016 - Josef Dostál

Vyhlášení nejlepšího kanoisty za rok 2016 - Josef Dostál | Foto: Štěpán Černý

„Rozčiluje mě, že jsem v Riu nevyhrál na singlu ani na čtyráku,“ říká Josef Dostál, vítěz dvou závodů i celkového žebříčku kajakářů Světového poháru 2016. „Ale ne, se dvěma medailemi jsem spokojený. Teď je čas za posledním olympijským cyklem udělat tlustou čáru a makat na novou sezonu a doufat, že bude aspoň tak vydařená jako minulá. Vlastně celý cyklus byl hodně povedený. Letos je u nás mistrovství světa, které pro nás bude speciální, ale z dlouhodobého hlediska mě žene dopředu olympiáda v Tokiu.“

Na druhé místo v individuální kategorii zařadili odborníci Českého svazu kanoistů Jiřího Prskavce, bronzového olympijského medailistu ve vodním slalomu. Mistr Evropy vyhrál také fantastický závod Světového poháru v Praze, kterému dominovali čtyři čeští kajakáři. Třetí místo v anketě patří kanoistovi Vítězslavu Gebasovi, který byl na olympijských hrách čtvrtý.

Nejlepší kanoista roku 2016, jednotlivci: 1. Josef Dostál (rychlostní kanoistika), 2. Jiří Prskavec, 3. Vítězslav Gebas (oba vodní slalom), posádky: 1. Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba (K4, rychlostní kanoistika), 2. Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš (K1 hlídky, vodní slalom), 3. Tereza Fišerová, Antonie Galušková, Kateřina Dušková (K1 hlídky, vodní slalom, juniorky), junioři: 1. Matyáš Lhota, 2. Tereza Fišerová, 3. Albert Kašpar, Vojtěch Mrůzek (všichni vodní slalom), osobnost sjezdu: Martina Satková, osobnost maratonu: Anna Kožíšková, osobnosti vodní turistiky: Branislav Davídek, Petr Dittrich.

Mezi posádkami triumfoval už popáté v řadě čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba. Vítězové závodu Světového poháru v Montemoru získali na olympijských hrách podruhé bronzovou medaili.

„Tahle sezona byla díky zisku bronzu jednoznačně úspěšná. Ve všech sezonách, které k ní vedly, se nám podařilo získat medaili z mistrovství světa. I když jsme směrem k olympiádě třeba pomýšleli výsledkově výš, povedlo se nám získat druhou olympijskou medaili během pěti let. Když si vezmu všechny kladné i záporné okolnosti, je to ohromný úspěch. Byl bych jen rád, kdyby se tenhle trend podařilo udržet,“ řekl zadák čtyřkajaku Jan Štěrba.

Na druhé pozici se mezi týmy umístili kajakáři Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek a Vít Přindiš, mistři Evropy v hlídkách. Třetí místo obsadily Tereza Fišerová, Antonie Galušková a Kateřina Dušková, jež v hlídkách kajakářek získaly titul světových i evropských juniorských šampionek.

Při galavečeru shrnujícím úspěšnou kanoistickou sezonu plnou medailí nejen ze seniorských akcí, ale také titulů ze šampionátů juniorů a závodníků do 23 let, převzaly ocenění i osobnosti neolympijských disciplín. Kajakářka Anna Kožíšková se díky bronzové medaili z individuálního závodu na mistrovství Evropy, kde získala i stříbro na deblkajaku s Lenkou Hrochovou, stala opět osobností maratonu.

Sjezdařům vládla Martina Satková, která úspěšně kombinuje sjezd i vodní slalom. Ač juniorka, zazářila i mezi dospělými a na Světovém poháru v Pau získala tři zlaté medaile. Ocenění za celoživotní přínos vodní turistice převzal Branislav Davídek z Klubu vodáků turistů Pardubice. Petr Dittrich si odnesl cenu jako tahoun úspěšného Vodáckého klubu Slavia Hradec Králové.

„I když olympijských medailí mohlo být víc – jen si vzpomeňte na čtvrté místo Víti Gebase, skvěle rozjetý závod deblkanoistů i další naděje, jsme s olympijskou sezonou maximálně spokojení,“ řekl Jan Boháč, předseda Českého svazu kanoistů. „Stejně jako v posledních letech získali čeští kanoisté spoustu úspěchů na hladké i divoké vodě. Jsem moc rád, že se mohou při vrcholných akcích letos znovu představit divákům doma. Slalomáře čeká v červnu Světový pohár, rychlostní kanoisty pak v srpnu mistrovství světa v Račicích."

ČRo, VM Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít