Karel Abraham vybojoval v GP Německa 5. místo

Český motocyklový jezdec Karel Abraham podruhé za sebou zazářil v mistrovství světa třídy Moto2 a obsadil páté místo v dnešní Velké ceně Německa. Na Sachsenringu brněnský pilot navázal na čtvrtou pozici z minulého závodu v Katalánsku, kde vybojoval životní výsledek. Lukáš Pešek v Německu upadl hned v prvním kole.

Z třetího vítězství v sezoně v kategorii Moto2 se raduje Tony Elías (uprostřed). | Zdroj: ČTK

Moto2

Abraham na stroji FTR zahájil závod z 11. pozice a v úvodu se lehce propadl. Postupně se ale propracoval na přední příčky a do posledního kola byl i ve hře o třetí místo. Před Roberta Rolfa a Fonsiho Nieta se však nakonec nedostal. I tak potvrdil po slabém úvodu sezony zlepšení a správnost svého rozhodnutí vyměnit podvozek RSV za konkurenční FRT.

00:00 / 00:00

Karel Abraham hodnotí své umístění v rozhovoru s Filipem Šedivým.mp3

Závod vyhrál potřetí v sezoně Španěl Tony Elías s moriwaki a výrazně si upevnil pozici lídra šampionátu, protože druhý Thomas Lüthi i dosud třetí Julián Simón upadli.

Pešek se i se zraněním kotníku a kolena po pádu v tréninku rozhodl nastoupit, ale dlouho na trati nezůstal, protože už v první zatáčce se nachomýtl k hromadnému pádu a jeden ze soupeřů ho srazil. Cíle se nedočkal už potřetí za sebou.

Lukáš Pešek (zvedá se z asfaltu) upadl už v první zatáčce závodu | Foto: ČTK

Třída do 125 ccm

Svoji aktuální dominanci potvrdil sedmnáctiletý Španěl Marc Márquez na derbi, který si připsal páté vítězství za sebou. To se naposledy povedlo v roce 1997 Valentinu Rossimu. Čech Jakub Kornfeil s aprilií dojel na Sachsenringu sedmnáctý a nebodoval.

Márquez se na osychající trati dlouho přetahoval o vedení s krajanem Polem Espargarem, který na něj před závodem ztrácel pouhý bod. Espargaró ale tři kola před cílem po smyku zadního kola ve výjezdu ze zatáčky spadl z prvního místa. Málem při tom srazil i v závěsu jedoucího Márqueze, který se kolizi vyhnul jen o centimetry.

Espargaró, který vyhrál dva z prvních tří závodů sezony, se sice snažil ještě vrátit na trať, ale motocykl už nerozjel a musel odstoupit. I tak udržel druhé místo v celkovém pořadí, ale jeho ztráta vzrostla na 26 bodů.

MotoGP:

Z druhé výhry v sezoně radoval Španěl Dani Pedrosa na hondě, který zvládl přetahovanou s lídrem šampionátu a krajanem Jorgem Lorenzem s yamahou. Vítěze předchozích tří závodů může těšit alespoň to, že ani v osmé Velké ceně sezony neskončil hůře než druhý a nadále si drží jasný náskok v čele průběžného pořadí.

Ital Valentino Rossi, který na Sachsenringu závodil pouhých šest týdnů po zlomenině nohy, vybojoval čtvrtou příčku. Sahal dokonce po stupních vítězů, ale v poslední zatáčce ho předjel Australan Casey Stoner.

Závod musel být rozdělen na dvě části a zkrácen na 21 kol. Zhruba na půl hodiny totiž byla Velká cena přerušena kvůli pádu Aleixe Espargara, Alvara Bautisty a Randyho de Punieta, po které začal jeden ze strojů hořet. De Puniet, který ošklivě boural i v kvalifikaci, byl z dráhy odnesen na nosítkách se zlomenou levou nohou.

GP Německa, osmý závod MS silničních motocyklů na Sachsenringu:

Třída do 125 ccm: 1. Márquez (Šp./Derbi) 41:28,274, 2. Kojama (Jap./Aprilia) -17,578, 3. Cortese (Něm./Derbi) -18,263, 4. Rabat (Šp./Aprilia) -19,098, 5. Smith (Brit./Aprilia) -19,713, 6. Zarco (Fr./Aprilia) -44,976, ...17. Kornfeil (ČR/Aprilia) -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 8 ze 17 závodů): 1. Márquez 157, 2. P. Espargaró (Šp./Derbi) 131, 3. Terol (Šp./Aprilia) 118, 4. Smith 105, 5. Kojama 77, 6. Cortese 76, ...23. Kornfeil 3.

Moto2: 1. Elías (Šp./Moriwaki) 41:57,745, 2. Iannone (It./Speed Up) -3,297, 3. Rolfo (It./Suter) -6,574, 4. Nieto (Šp./Moriwaki) -6,781, 5. Abraham (ČR/FTR) -7,396, 6. Talmacsi (Maď./Speed Up) -9,555, ...Pešek (ČR/Moriwaki) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 8 ze 17 závodů): 1. Elías 136, 2. Lüthi (Švýc./Moriwaki) 94, 3. Iannone 90, 4. Simón (Šp./Suter) 77, 5. Tomizawa (Jap./Suter) 76, 6. Corsi (It./Motobi) 65, ...13. Abraham 33, 28. Pešek 4.

MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 28:50,476, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -3,355, 3. Stoner (Austr./Ducati) -5,257, 4. Rossi (It./Yamaha) -5,623, 5. Dovizioso -17,158, 6. Simoncelli (oba It./Honda) -17,757.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 18 závodů): 1. Lorenzo 185, 2. Pedrosa 138, 3. Dovizioso 102, 4. Stoner 83, 5. Hayden (USA/Ducati) 78, 6. Rossi 74.

Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít