Kateřina Emmons a Lenka Marušková se chystají na ME

Sportovním střelcům začal první z dvou letošních evropských šampionátů. Připadá vám to jako nesmysl? Ne, ne, to je realita.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Emmons | Foto: Alžběta Švarcová

Ale abyste měli šanci na obou mistrovstvích, musíte být dobří ve dvou rozdílných disciplínách. Tak jako třeba Češky Kateřina Emmons nebo Lenka Marušková. V létě budou střílet z malorážky, teď si připravují zbraně vzduchové.

„Mistrovství Evropy ve vzduchových disciplínách máme každý rok. To se nemění. Co se týká letní sezóny, tak máme mistrovství ob rok. Jeden rok máme Evropu, další rok svět, pak zase Evropu, pak OH a pořád dokola,“ objasňuje trochu zapeklitý systém Lenka Marušková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kateřina Emmons a Lenka Marušková se chytají na ME

V praxi to znamená, že v lichých letech, kdy se nekoná olympiáda ani mistrovství světa, mají střelci dva evropské šampionáty. A Marušková z toho vytěžila před dvěma lety dva cenné kovy.

Dva rozdílné pohledy na šampionát

Přesto je jasné, že u ní stejně jako u Kateřiny Emmons to v oblíbenosti jedna akce vyhrává. U Emmons to je právě začínající tzv. zimní mistrovství, na kterém závodí ve své silnější disciplíně.

„Samozřejmě já se těším i na to letní, ale k těm závodům přistupuji také trochu jinak. Tam nejdu jako jeden z favoritů, takže tam je ta moje pozice trochu jiná,“ říká do telefonu přímo z dějiště šampionátu, italské Brescie, Kateřina Emmons.

To Lenka Marušková má radši pro změnu letní měření sil. Není se co divit, její disciplína číslo 1 přichází právě v tomto ročním období. Dalším důvodem je také lepší atmosféra.

„Bývá více diváků, protože čím více disciplín, tím více to přitáhne lidí. Ta atmosféra je rozhodně příjemnější. Máte pocit, že jste na větších závodech. Přeci jenom v zimě se do těch hal moc lidí nevejde,“ říká Marušková.

„Já to beru trochu jinak. Nekoukám kolik je kde diváků a spíš se soustředím na to, abych předvedla kvalitní výkony. Je jedno jestli tam bude 10 nebo 10.000 diváků, já budu muset ten výkon předvést stejný,“ nabízí svůj pohled Kateřina Emmons.

ME jen jako příprava

Ta na rozdíl od své kolegyně z národního týmu nebude letošní sezonu přizpůsobovat té příští, olympijské. Lenka Marušková chce už tento rok vyladit svou formu na léto. To Kateřina Emmons má jiné starosti.

„Já potřebuji získat letos tzv. kvóta plac, tedy místo pro olympijský závod, bez toho se na hry nepodívám. Na mistrovství Evropy ho bohužel získat nemůžu, ale bude to pro mě výborná příprava na Světový pohár do Sydney, kde už se o ta účastnická místa bojuje,“ obhajuje své plné zimní nasazení se vzduchovou puškou v ruce trojnásobná olympijská medailistka.

Alespoň na jednom se české střelkyně určitě shodnou: při zimním šampionátu je navzdory tomuto označení mnohem tepleji než při tom letním.

„My jsme měli mistrovství světa v srpnu v Mnichově. Střelnice byla hodně studená, střílela jsem v osm ráno a byla jsem navlečená jako cibule. Byla zima,“ vzpomíná Lenka Marušková. Podobné podmínky ve vytápěné hale v italské Brescii nehrozí.

Hrozit by snad naopak měly české úspěchy. Puškařky včetně Kateřiny Emmons závodí v sobotu, Lenka Marušková a s ní i další pistolářky v neděli.

Petr Kadeřábek, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme