Kazachstán, nebo Čína, v jedné z těchto zemí budou za sedm let zimní olympijské hry

Čína není zrovna země vyhlášená coby ráj zimních sportů a o Kazachstánu platí totéž. Ale právě v jedné z nich se v roce 2022 budou konat zimní olympijské hry. Zítra se totiž při volbě v Kuala Lumpur bude vybírat jen mezi dvěma kandidáty, kazašským Almaty a Pekingem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijská vlajka | Foto: thesportdigest .com

Čínská metropole se může stát prvním městem, kde by se konaly letní i zimní olympijské hry, navíc by je dělilo jen čtrnáct let. Většina komentátorů se ale ptá, jak může Peking náhle stihnout tak zásadní proměnu. Roční úhrn sněhových srážek je tam totiž tři milimetry.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pořadatele ZOH v roce 2022 bojují čínský Peking a kazašské město Almaty. Podrobnosti zjišťoval Jan Kaliba

Deník The Times ale před časem upozornil, že v plánu je použít k umělému zasněžování vodu z nádrže Jen-čou. To by zřejmě sebralo zdroj obživy tamním rybářům a ve druhém sledu zasáhlo statisíce lidí.

K problémům se životním prostředím se podle očekávaní přidávají hlasy čínských aktivistů o porušování lidských práv v zemi.

Čína je ale optimistická a prezentuje svou kandidaturu jako sázku na jistotu. A podle všeho bude v tajném hlasování favoritem.

Almaty a vůbec Kazachstán je totiž obecně pro olympijské hnutí skutečně velkou neznámou a problémy mají podobné jako sousední Čína. I když co se týče infrastruktury je na tom Almaty dobře – 7 z 11 potřebných sportovišť už existuje, město pořádalo Asijské zimní hry 2011.

„Je tam moderní lyžařské středisko, odpovídající mezinárodním standardům. Je včetně restaurací, včetně všeho. Krásný pohled ze čtyřtisícové výšky nad mořem na okolní krajinu a starobylé Almaty, nechutná záležitost je ale poklička smogu nad městem,“ říká Petr Jesenský, český konzul na velvyslanectví v Kazachstánu.

Jestli se bude za sedm let vyslovovat coby dějiště zimních olympijských her název pohoří Ťan Šan, anebo horské oblasti nad Pekingem Čang-ťia-kchou, by mělo být jasné po pátečním poledni českého času.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme