Každý hendikepovaný je bojovník, říká Martin Zikmund. Sportuje i s rozštěpem páteře

Pro hendikepované bývá velmi často velkou motivací sport. Nabízí jim překonávání nejrůznějších překážek a také vědomí, že i se zdravotními problémy si mohou splnit své sny. Martin Zikmund, přestože jeho nezbytným pomocníkem jsou berle, zvládá i extrémně náročné běžecké závody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomocníkem Martina Zikmunda při všech činnostech jsou berle

Pomocníkem Martina Zikmunda při všech činnostech jsou berle | Foto: Archiv Martina Zikmunda

„Vloni v červnu jsem se zúčastnil závodů Spartan Race, což je extrémní překážkový závod. Bylo to spíš z hecu od přátel,“ prozrazuje hendikepovaný sportovec Martin Zikmund.

Dnes už má kalendář v případě závodů nabitý. „Dnes s trenérem absolvujeme i těžší a delší extrémní závody, část závodu mě třeba i nese. Ale jsou to opravdu extrémy: Člověk se plazí v bahně pod ostnatým drátem. Při jednom závodě jsme šli v potoku, v Bořeticích mi přišlo, že to nebyl potok, ale spíš žumpa,“ vzpomíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

O boji Martina Zíkmunda se zdravotními komplikacemi mluvil s neratovickým sportovcem reportér ČRo Pavel Petr

Univerzální sportovec tak stále posunuje své hranice. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby kromě nástrah trati nebojoval od malička také se zdravotním postižením. „Rozštěp páteře mám od narození, pak různé zdravotní problémy, od 11 let ještě problémy s kyčelním kloubem. Pořád něco.“

S pomocí nejbližších se dokázal se všemi problémy vyrovnat. Důležitou roli sehrála rodina. „Mamina, táta i sestra se snažili ve všem pomoci. Pokud má člověk velmi dobré zázemí, bude to pro něj daleko líp přijatelné, ať se mu to stane kdykoli,“ říká rodák z Neratovic.

Hendikep mu v ničem nebrání. „Snažím se žít úplně normálně: Práce, hobby, sport. Člověk by měl furt něco dělat, neležet jen doma na gauči a ve finále koukat z okna. Člověk by to měl vždycky zkusit, ať ná nějaký hendikep, nebo ne,“ nestěžuje si.

Jedním ze sportů Martina Zikmudna je sledge hokej | Foto: Archiv Martina Zikmunda

Sám Martin Zikmund kromě účastí na extrémních závodech Spartan Race hraje sledge hokej, florbal, golf a závodí na handbiku. „Veškeré sporty jsou přizpůsobeny, takže si je lidé mohou zkusit. Každý hendikepovaný je bojovník. Pokud bojuje, může se někam dostat a je i více vidět.“

A nezbytný pomocník při zdolávání terénu? Jsou jím berle. „Když se na to někdo podívá, řekne si, že je to hodně rychlá chůze, ale mám své limity, které si chci plnit. Ty se snažím neustále zlepšovat,“ uzavírá Martin Zikmund.

Pavel Petr, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme