Kde pořádat olympijské hry? Šéf výboru navrhuje vítězství dvou měst, příznivce nemá

Po odstoupení Budapešti zůstali ve hře o olympijské hry v roce 2024 dva velmi silní kandidáti – Paříž a Los Angeles. Předsedovi Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Bachovi se nelíbí, že klání o sportovní vrcholy produkuje příliš mnoho poražených, proto přišel s návrhem, aby hry získala obě města se čtyřletým odstupem. Nápad ale nemá podporu ani uvnitř hnutí, ani u samotných kandidátů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž bude hostit olympijské hry v roce 2024 | Foto: paris2024.org

„Můžeme být rádi, jak silné máme kandidáty, ale druhý den toho můžeme litovat. Proces začne produkovat poražené a smyslem olympijské kandidatury není vytvářet poražené,“ řekl už na konci loňskho roku předseda MOV Thomas Bach.

Šéf světového olympismu se bojí, že v případě porážky se kvalitní kandidáti myšlenky na pořádání olympijských her úplně vzdají. Hrozit to může zejména v případě Paříže, která byla poražena už v letech 1992 Barcelonou, 2008 Pekingem a 2012 Londýnem. Konkurentem hlavního města Francie je Los Angeles, třetí kandidát, Budapešť, vzal nabídku zpět.

Trumpova nařízení dopadají na sport, ohrožují i olympijskou kandidaturu Los Angeles

Číst článek

Proto se zrodil nápad, aby zářijové volební zasedání v Limě, kde se má rozhodovat o pořadateli pro rok 2024, přinesl vítězství obou kandidátských měst. Jedno by získalo rok 2024, druhé další o čtyři roky později.

O návrhu se začalo živě diskutovat. „Jsem rád, že se mluví o výběru kandidátů pořadatelství. Znamená to, že se lidé o hry starají, to velmi oceňuji,“ řekl v únoru ve Svatém Mořici agentuře AP poté, co bylo jasné, že Budapešť po referendu z volby odstoupí.

7 let předem, říká Olympijská charta

Přidělení dvou olympijských her najednou by sice ubralo jednoho poraženého a nespokojeného kandidáta, server insidethegames.biz ale upozorňuje, že zrušení procesu výběru her v roce 2028 by snížilo vliv funkcionářů.

Proto není překvapivé, že se oslovení členové vedení MOV proti nápadu výrazně postavili. Viceprezident MOV prohlásil, že zvolení dvou měst najednou v tuto chvíli není možné.

„Zaprvé se mi nezdá, že by to bylo možné podle současných pravidel a předpisů, zadruhé by o svá právě přišli někteří kandidáti na rok 2028,“ prohlásil turecký lékař.

Další viceprezident Jü Caj-čching sice není kategoricky proti, upozorňuje ale, že by byla zapotřebí změna Olympijské charty. Článek 33 totiž určuje, že pořadatelské město se určuje sedm let před začátkem her.

Chceme rok 2024, zní z Paříže i LA

Thomas Bach přiznal, že na zasedání Výkonného výboru MOV o změnách při výběru pořadatele neformálně jednal. Vedle jeho kolegů z vedení svazu se ale vzpírají i zbylá kandidátská města. Paříž i Los Angeles trvají na tom, že chtějí už rok 2024.

Francouzi chtějí být hostitelským městem na sté výročí olympijských her 1924. Zástupci Paříže tvrdí, že posunutí o čtyři roky by zničilo plány na postavení olympijské vesnice v Saint-Denis.

„Je to teď, nebo nikdy. Pracujeme výhradně na kandidatuře k roku 2024 a věříme, že naše vize je silná a teď je ta správná chvíli,“ prohlásil šéf pařížské kandidatury Tony Estanguet.

Podobně reagovalo Los Angeles. „Rok 2028 nás nezajímá. Oceňujeme, že se systém výběru zdá vedení MOV drahý, ale my chceme olympiádu 2024,“ prohlásil starosta Eric Garcetti.

V polovině září se tak rozhodně zřejmě jen o jednom pořadatelském městě a jeden silný uchazeč odejte poražen. Rozhodne se v Limě - hlavním městě Peru.

Los Angeles se uchází o olympijské hry 2024, exekutivní nařízení Donalda Trumpa mu mohou uškodit | Foto: LA2024

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme