Kdo dojel do cíle na koni, mohl slavit. Velkou pardubickou dokončilo šest jezdců

Jenom šest klasifikovaných koní dojelo na Velké Pardubické naposledy před devíti lety. A v poměru k těm, kteří odstartovali, je to nejhorší až do roku 1998, kdy dojelo jen 7 z původně 22 startujících. Spekuluje se, že na vině letos byli i zahraniční jezdci, kteří pořádně neznali trať. Z toho pramenily jejich potíže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čelo dostihu během 123. Velké pardubické | Zdroj: ČTK

„Těžko se o tom mluví, když to člověk nevidí. Jestli to bylo zapříčiněno jezdcem nebo ne, o tom nemá cenu diskutovat,“ volil spíše diplomaticky vyhýbavou odpověď vítězný žokej Jan Faltejsek.

Na druhou stranu, z žokejů z ostrovů nedojel žádný, ze šestice v cíli byl jeden Slovák a jeden Francouz, oba navíc na v Česku trénovaných koních. A že se koní toulalo hodně a vadili ostatním, o tom není sporu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oproti tomu, kolik koní odstartovalo do 123. Velké pardubické, jich do cíle doběhlo i s žokejem nečekaně málo

„Na poslední překážce se nám tam připletl volný kůň, který nám překřížil dráhu. To Tiumena rozhodilo. Místo toho, aby odskočil, tak si to přidupl. A už to bylo,“ popisoval Josef Váňa trable, které předčasně ukončily jeho poslední Velkou pardubickou.

Legendární žokej se zlobil, že mladičký amatér Mitchell dostal výjimku z pravidel pro jezdce. A další podle něj také na tak náročný závod neměli.

„K tomu se vyjadřovat nebudu. Překážková asociace dala výjimky lidem, kteří ještě neměli Velkou pardubickou jezdit. A bylo to vidět v tom, že kluci, kteří to tady v Pardubicích neznají, ani nedojeli,“ shrnuje Josef Váňa.

Problém není pouze v jezdcích

Podle předsedy České asociace steeplechase Luboše Hrubého ale není nízký počet koní v cíli pouze vinou jezdců.

„Těžko říct, jaký byl důvod. Je potřeba si uvědomit, že se jedná o těžký dostih. Jsou tam jezdci, kteří už mají něco za sebou a mají splněné kvalifikační podmínky. Dostih je ale vždycky o dvou, je to jezdec a kůň. Nevidím tedy důvod, proč by to mělo být pouze v jezdcích,“ vysvětluje Luboš Hrubý.

Čeští i zahraniční koně musejí splnit několik podmínek, aby mohli na Velké pardubické startovat. Stejně jsou na tom také jezdci. Fanouškům dostihů přesto přijde na mysl, zda by před dnem Velké pardubické neměli žokejové absolvovat určitý typ dostihu právě na tomto závodišti.

„V reálu by to asi nebylo dost dobře možné, protože zahraniční žokejové, kteří se dostihu účastní, jezdí dostihy i ve své zemi. A tam je četnost dostihů velká. Dalo by se spekulovat o tom, jestli by mohl žokej Váňa startovat na Velké národní v Liverpoolu, když by tam startoval poprvé,“ dodává předseda České asociace steeplechase Luboš Hrubý.

Rok - počet koní v cíli / počet startujících:

2013 - 6/20, 2012 - 15/23, 2011 - 9/14, 2010 - 12/19, 2009 - 18/25, 2008 - 9/14, 2007 - 9/14, 2006 - 9/18, 2005 - 7/16, 2004 - 6/17

Tomáš Kohout, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme