Kdo je kdo mezi kandidáty do vedení Českého olympijského výboru

Nová doba, nový Český olympijský výbor s novým předsedou i vedením. To budeme říkat a znát po zítřku. Plénum ČOV totiž právě své nové lídry zvolí. Jediným kandidátem na předsedu zůstal Jiří Kejval a právě něj i jeho nejbližší spolupracovníky vám představíme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TK Českého olympijského výboru, Jiří Kejval | Foto: Filip Jandourek

Co se sportovního prostředí týká je Jiří Kejval mimořádně pracovitý, nápaditý, ale také tiše průbojný funkcionář. Ambice tomuto předsedovi Českého veslařského svazu rozhodně nechybějí. Dosud působil v ČOV jako místopředseda pro ekonomiku a marketing.

V novém pojetí ČOV jako organizace, která má hájit zájmy celého sportu navenek, je jeho výhodou i to, že zastupuje malý sport, ale olympijský a úspěšný. A z toho, co se zatím dalo vypozorovat, má mít roli toho nového vůdce, čerstvého, vzbuzujícího naději a optimismus. S nadsázkou by se dalo říci, že tak trochu působí jako hodný a zlý policista.

Jméno Miroslava Jansty je ve sportu ale i v politice dobře známé. A právě on, předseda ČSTV, který chce výrazně reformovat, by běl být místopředsedou pro sport. To propojení je dané tím, že Jiří Kejval má v ČSTV na starosti finance, takže spolu úzce spolupracují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na zítřek připadne volba nového vedení ČOV

Skupina, která začala jako Iniciativa Český sport 2011, si funkce rozděluje mezi sebe. Z toho plyne, že místopředsedou pro ekonomiku a marketing by se měl stát také jediný kandidát Libor Varhaník šéf Českého atletického svazu. Dochází tak k významné koncentraci moci prakticky do rukou fyzicky úzké skupiny lidí, kteří mají hájit zájmy svých sportovních svazů téměř všude, což se jim velmi hodí.

Dalším příkladem je kandidatura i předsedy Fotbalové asociace České republiky, místopředsedy ČSTV Miroslava Pelty do výkonného výboru ČOV.

„Zřídili jsme komisi pro změnu sídla ČSTV na Strahově. Nejde o změnu sídla ale spíš o vyjasnění majetkových pozic, která na Strahově máme,“ říkal letos v únoru Miroslav Jansta. A hle, už se objevily zprávy, že o Strahov má zájem FAČR.

Jiří Kejval bude nově šéfovat ‚Spojeným sportovním silám‘

Číst článek

Jestli jim to rozdělení moci projde, se dozvíme zítra před polednem. Ale mělo by. Ono totiž je to moc hezky předjednané a moc jiných alternativ není. I ve sportu velmi aktivní podnikatel se svými zájmy olympijský vítěz v desetiboji z Barcelony Robert Změlík s tím jejich směrem v podstatě souhlasí. Ale lehce varuje.

„To, co je zatím řečeno pouze tou vizí, tak zatím ještě není přesně ukázáno, jak se bude naplňovat, ale hlavně jak bude kontrolována. Schopných lidí je tam hodně, ale důležité bude, aby nebyli tak schopní, jako to známe například z politiky, že myslí hlavně na sebe a ne na to, komu mají sloužit.

Tomáš Kohout, Jakub Kanta, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme