Klasické ragby se oproti sedmičkovému v mnohém liší, říká trenér Martin Kafka

Pošesté v historii se od zítřka začne rozhodovat o mistrech světa v sedmičkovém ragby. Tedy alespoň mezi muži, ženy hrají šampionát teprve podruhé. Tituly budou v Moskvě obhajovat Velšané a Australanky. V porovnání s klasickým ragby je rozdíl mezi oběma typy jednoho sportu zřejmý.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ragbysté Irska prohráli sice poprvé, ale ve čtvrtfinále a tak se s MS loučí

Ragbysté Irska prohráli sice poprvé, ale ve čtvrtfinále a tak se s MS loučí | Zdroj: ČTK

„Jsou to krátké zápasy na velkém prostoru, je tam relativně málo hráčů. Je to velmi dynamický sport," popisuje ve zkratce zápasy v takzvaných 'sedmičkách' Martin Kafka, současný trenér české reprezentace klasického ragby.

Proti skoro dvouměsíčnímu mistrovství světa patnáctkového ragby trvá šampionát jen tři dny, mezi duely totiž není potřeba tak dlouhá doba na regeneraci. Pravidla jsou ale až na výjimky pro oba turnaje prakticky stejná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Trenér ragbyové reprezentace Martin Kafka popisuje rozdíly mezi klasickým a sedmičkovým ragby

„Byť se hraje na hřišti stejných rozměrů, tak je na každé straně pouze sedm hráčů, ne patnáct, což může laikům připadat dosti šílené. Ale přizpůsobil se tomu i časový limit, takže se nehraje 2x40 minut tak jako v patnáctkovém ragby, ale hraje se 2x7 minut s minutovou přestávkou. Finále má 2x10 minut," vysvětluje Kafka nejzákladnější rozdíl.

Pro člověka, který ragby nesleduje, je navíc sedmičková podoba tohoto sportu přehlednější.

„Samozřejmě, že jsou tam v daleko menším měřítku různé skrumáže. A pokud se taková skrumáž vyskytne, tak je maximálně ve třech hráčích, takže je to pro diváka daleko přehlednější," konstatuje bývalý profesionální hráč patnáctkového ragby, podle kterého je v 'sedmičkách' větší počet týmů, které mohou na velkých mezinárodních akcích uspět.

„Ty nejlepší země takovou váhu na sedmičkové ragby nedávají. Byť se sedmičkové ragby stalo olympijským sportem, tak tím ragby číslo jedna zůstává patnáctkové. Velké země nechtějí přijít o status, který mají, a tak se sedmičkovému ragby nevěnují tolik jako patnáctkovému. To dává menším zemím možnost se jim přiblížit," myslí si Martin Kafka.

Tituly na světových šampionátech ale zatím získávají v mužích tradiční ragbyové země, jednou se radovaly týmy Anglie, Nového Zélandu a Walesu, dvakrát triumfovalo Fiji, které jako jediné nepatří v patnáctkovém ragby mezi úplnou špičku. Premiérové zlato mezi ženami získaly na minulém turnaji Australanky.

Mirko Vasić, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme