Kniha 'Příběhy staré dámy' dokumentuje historii Tour de France

Necelé tři týdny zbývají do startu 100. ročníku cyklistické Tour de France, nejslavnějšího závodu světa. Jeho historie je velmi pestrá, a tak se Tomáš Macek, autor právě vycházející knihy Příběhy staré dámy, pokusil o nemožné - barvitě ji popsat. Nejenže se ponořil do historických publikací a záznamů, navíc také oslovil všechny Čechy a Slováky, kteří Tour absolvovali jako cyklisté.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bradley Wiggins má k radosti důvod - vyhrál i druhou časovku a je blízko triumfu na Tour de France

Bradley Wiggins má k radosti důvod - vyhrál i druhou časovku a je blízko triumfu na Tour de France | Zdroj: ČTK

„Asi se ve mně nakumulovalo to všechno, co jsem z Tour vstřebával odmalička. Na rozdíl od většiny obyvatel této země jsem měl to štěstí, že jsem vyrůstal v Plzni. Tam jsme chytali německou televizi, takže jsem se mohl dívat na Hinaulty, Fignony, LeMondy a další. A protože mám v sobě i trochu dějepisné geny, tak se to skloubilo i s tou láskou k historii. Všechno se to dalo dohromady a vznikla tahle knížka,“ vysvětluje Tomáš Macek, proč se rozhodl psát o nejznámějším cyklistickém závodě světa.

Když přijde řeč na Tour de France, rozzáří se mu oči. Známý etapový závod ho totiž uchvátil už jako malého.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Tomáše Kohouta s Tomášem Mackem, autorem knihy Příběhy staré dámy

„Bavilo mě to vždycky. Bavilo mě si o Tour číst, hledat o ní všechny možné zmínky. Ale na to, aby člověka opravdu uchvátila, tak ji asi musí vidět na vlastní oči.“

A kdo je pro Tomáše Macka největším hrdinou celé historie Tour de France?

„Příběhy jednotlivých jezdců jsou tak neuvěřitelné, že vybrat z nich jedno jméno asi nejde. Navíc celá řada těch příběhů je bohužel i tragická, zvlášť z té pradávné historie. Ne většina, ale řada, protože osudy těch hrdinů takhle končily. Mohl bych vyjmenovat sto vítězů a sto dalších jmen."

Kuriózní příběhy z historie

Při psaní knihy se autor zabýval nejradši událostmi z dávné historie.

„Nejvíc mě bavily kapitoly z toho takříkajíc pravěku Tour, například nejznámější příhoda Francouze Christopha. Ten v roce 1913 zlomil na Tourmaletu vidlici, sešel s kolem na ramenou 10 kilometrů do nejbližší kovárny a tam si kolo sám opravil. Poté pokračoval dál se čtyřhodinovou ztrátou. A ještě porazil dalších patnáct jezdců,“ popisuje Tomáš Macek kuriózní příhodu, která by se dnes, o 100 let později, určitě stát nemohla.

Kniha o historii legendárního cyklistického závodu prý vznikala doslova po nocích. Jinak to s nabitým programem spisovatele snad ani nešlo.

„Když člověk chodí do práce a musí dělat pro svojí vlastní redakci, tak to jinak nejde. V takovém případě se kniha rodí od osmé hodiny večerní do dvou do rána. A potom ráno od šesti hodin do devíti,“ dodává k tvorbě knihy Tomáš Macek.

Tomáš Kohout, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme