Knihu Londýn 2012 křtili medailisté – Svoboda, Hradilek i posádka čtyřkajaku

Z pohledu českého sportu byly Hry letní olympiády v Londýně úspěšné. Svědčí o tom deset medailí z toho 4 zlaté. Výkony a úspěchy českých sportovců jsou zaznamenány na kamerách, fotografiích, v internetových článcích a podobně. Celý sumář 30. Her, a vůbec ne dlouhý, za to hodně kvalitní, nabízí i jedna knížka. Jednoduše nazvaná Londýn 2012.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva olympionici, kanoisté Josef Dostál, Jan Štěrba, Daniel Havel a Lukáš Trefil, pětibojař David Svoboda, badmintonista Petr Koukal a kajakář Vavřinec Hradilek.jpg | Zdroj: ČTK

Oficiální publikace Českého olympijského výboru se začala vytvářet už týden před Londýnem. Začíná stranou, na které jsou fotografie všech 14 medailových Čechů a končí také fotografií, tentokrát ze závěrečného ceremoniálu.

K uvedení knihy samozřejmě patří autogramiáda. Na ní byli v paláci Luxor v Praze nejen autoři, ale i úspěšní olympionici, kteří zajímali přítomné fanoušky žadonící o podpis nejvíc. Pro úspěšné sportovce je po Londýně na denním pořádku, že je staví na ulici lidé s požadavkem o autogram nebo fotku, ale novinkou je podepisovat knihu, ve které samotný sportovec figuruje. Jak potvrzuje kanoista Vavřinec Hradilek.

„Asi jo, ale já si to ani nijak moc nepřipouštím. Je to součást olympiády a já jsme rád, že v té knížce můžu být. Hrozně si toho vážím, je to pěkné. Lidé olympiádu sledovali a o sport mají zájem. Na jednu stranu je to hrozné v tom, že se to děje jenom po olympiádě, ale musím být rád aspoň za to.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Křest knihy Londýn 2012 se konal v Luxoru na Václavském náměstí

I pro bronzovou posádku čtyřkajaku za kterou mluví Daniel Havel a Lukáš Trefil byla takováto autogramiáda premiérou. „Skvělý pocit. Nikdy předtím jsem to nezažil a moc si to užívám.“

„Je to poprvé a doufám, že ne naposledy. Je to špičkové.“

„Překvapilo mě, jak velký zájem je. Kdo všechno nám fandil, sledoval. Je to hodně příjmené,“ dodává Daniel Havel.

Už po návratu z Londýna počítali nejen ti zlatí medailisté s tím, že oslavy v České republice budou, řekněme, náročné. Takže soustředit se v únavě na podepisování zhruba dvěma stovkám fanoušků muselo hodně zabrat.

Úžasná fotogalerie

„Není to těžké. V takové míře jsem to nikdy předtím neabsolvoval, ale není to extrémně náročné. Je to jako u benzínky podpisový vzor,“ popisuje moderní pětibojař David Svoboda.

Když před pěti dny doběhl jako první do cíle olympijského závodu, samozřejmě prožíval obrovskou euforii. Pocity se mu nejspíš budou vracet vždy, když si třeba například otevře knihu, kde na fotografii s roztaženýma rukama protíná cílovou pásku.

„Vypadá to, jako kdybych se tam modlil k Bohu. Mně se knížka hrozně líbí. Je tam strašně moc krásných fotografií z různých sportů. Budu si ji dlouho prohlížet,“ usmívá se zlatý David Svoboda.

Jakub Kanta, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme