Kolo pro život se rozjelo. Dešti a hřmění navzdory

Úvodní díl má za sebou seriál bikerských závodů Kolo pro život. Prvním závodem byly TransBrdy, které absolvovalo skoro 1100 závodníků a závodnic z celé republiky. A hlavní 55kilometrová trať se startem i cílem v Letech u Prahy řádně prověřila i profesionály.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start závodu Kolo pro život | Foto: Martin Charvát

Celé Kolo pro život je sice hlavně amatérskou záležitostí, ale přesto přijede na každý závod několik bikerů - specialistů. "Pouze jedna z těch třinácti kategorií je tzv. kategorie elite, která je pro profesionální závodníky, respektive pro závodníky, kteří mají elitní licenci," vysvětloval jeden z organizátorů Tomáš Hykl.

Ale stupně vítězů na TransBrdech ukázaly, že nejde o ledajaké profesionály. První dojel Pavel Boudný, čtyřnásobný šampion České republiky jak v juniorech, tak v cross country nebo maratonu. A za třetího Jana Hrušku hovoří třeba dvě etapová prvenství z Giro d'Italia. Čtvrtý byl nakonec Kristián Hynek, který jel většinu trati na prvním místě.

"My jsme s Kristiánem ujeli ze sjezdu a měli jsme nějaký náskok, ale on pak měl před cílem defekt, což byla škoda, protože jsme mohli dojet dohromady, takže taková smůla trochu," popisoval Pavel Boudný, který je na jízdu s Hynkem před sebou či za sebou zvyklý. Na začátku března totiž spolu vyhráli titul v etapovém klání dvojic v Andalusii.

Přehrát

00:00 / 00:00

S profesionály i amatéry na trati TransBrd mluvil Martin Charvát

A co že se Hynkovi na TransBrdech stalo? "Pět kilometrů před cílem jsem bohužel píchnul přední kolo a bylo po nadějích,"smutnil Hynek.

Klasický problém. A ještě jednu nesnáz nemají cyklisté zrovna v lásce - proměnlivé počasí. "Zdá se, že to bylo vypočítané úplně přesně, že závodníci, kteří dojedou tak za pět minut, budou už asi dojíždět za deště," velmi správně v cili předpovídal Kristián Hynek.

"Ale zase to bylo potom docela zajímavé - taková jezdivá trať, aspoň se neprášilo," našel alespoň jeden z bikerů-amatérů trochu pozitiv na jízdě kalužemi za poryvů větru, hřmění a blesků. Ale ne každý závod končí jezdci s těžko rozeznatelnými obličeji a kvůli blátu neprůhlednými brýlemi.

Jen TransBrdy měly i podle Pavla Boudného trochu náročnější trať. "Patří mezi ty zajímavější, přece jen jsou tady ty kořeny," řekl.

A třebaže by profesionálové uvítali více takových, pro většinu startovního pole budou co do náročnosti tuto sezónu i příjemnější závody. A z pohledu těch elitních bikerů?

"Slyšel jsem, že pěkné jsou Jestřebí hory, pěkný je Drásal, ten jsem kdysi jel, a myslím, že by hezký mohl být i Špindl," těší se Kristián Hynek. Příštím dílem Kola pro život bude 14. května Mladá Boleslav Tour.

Martin Charvát, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme