König si pochvaloval autodrom v Imole. Aspoň 10 kilometrů z Gira bylo bezpečných, řekl

Dojezdy na velehory, v křivolakých uličkách starobylých měst, na slavné Champ-Elysée nebo u obchodních center na periferii. Tak pestrá je skladba cílů slavných cyklistických závodů. Pořadatelé cyklistického Giro d'Italia přesto našli ještě něco výjimečného. 11. etapa končila na motoristickém závodním okruhu v Imole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peloton na Giro d'Italia | Zdroj: Reuters

„Já jsem to už jednou jel asi před šesti lety a je to samozřejmě hezké, když se člověk nemusí úplně tlačit, má velkou silnici, je to bezpečnější. Tak aspoň 10 kilometrů z Gira bylo bezpečných,“ říká Leopold König, jezdec týmu Sky.

Z jiných cyklistických závodů se tu jelo mistrovství světa v roce 1968 a dvakrát mistrovství Itálie. Jinak ale okruh proslul hlavně jako dějiště Velké ceny San Marina formule 1.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pořadatelé Giro d'Italia našli výjimečný cíl 11. etapy, končila na závodním okruhu v Imole. Natáčel tam Tomáš Kohout

Jestliže Leopold König zmiňoval, jak je okruh bezpečný pro cyklisty, tak pro F1 byl svědkem jednoho z nejtragičtějších víkendů posledních 25 let.

V roce 1994 se tu nejprve vážně zranil Rubens Barrichello, v kvalifikaci se zabil Roland Ratzenberger a v sedmém kole závodu zahynul slavný Ayrton Senna.

Nejen osudná zatáčka Tamburello doznala hned pro další sezonu výrazných úprav a dále se v nich pokračovalo.

Poslední závod F1 se ale v Imole, na domovském okruhu Ferrari, jel před 9 lety a tehdy triumfoval Michael Schumacher, ve své poslední hvězdné sezoně. Tentokrát si na formuli hrál Rus Ilnur Zakarin.

„Myslím, že je hodně prestižní finišovat první na takovém slavném autodromu. A v historických výsledcích to bude na tomhle závodu trochu výjimečné,“ liboval si Rus, který v 11. etapě Giro d'Italia dosáhl největšího dosavadního triumfu kariéry.

A s jeho vztahem k F1 se nemusí bát, že by ho stihlo prokletí jeho rychlejších předchůdců: „Ne, na formuli 1 se nekoukám.“

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme