Králem cyklistiky je poprvé v kariéře Zdeněk Štybar

Bývalý cyklokrosař a v současnosti profesionální silniční cyklista Zdeněk Štybar vyhrál jubilejní 50. ročník ankety Král cyklistiky. Devětadvacetiletý jezdec, který už se delší dobu naplno věnuje silnici, se letos opět vrátil krátce do terénu a v elitní kategorii dobyl na začátku února v Hoogerheide potřetí titul mistra světa v cyklokrosu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Král cyklistiky Zdeněk Štybar na 50. ročníku ankety převzal hlavní cenu | Zdroj: ČTK

I tento kousek teď už profesionála - silničáře mu pomohl k tomu, že vyhrál odbornou anketu Král cyklistiky. Takových paradoxů letos zažil Zdeněk Štybar celkem dost.

Jeho triumf v této anketě je už sám o sobě menším překvapením. Vždyť Leopold König, jeho největší možný soupeř v tomto hlasování, letos debutoval sedmým místem na Tour de France, což je přece jen mnohonásobně sledovanější a ceněnější než "jen" cyklokros.

Na druhou stranu, tento sport má v Česku tradici, Zdeněk Štybar vyhrál šampionát potřetí v elitní kategorii a to jen tak mimochodem. Ale on jel i další kvalitní závody - třeba slavnou klasiku Paříž - Roubaix a také je silničním mistrem Česka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Štybar hodnotí svoji sezonu, kterou zakončil triumfem v anketě Král cyklistiky

A jakého úspěchu si tedy Zdeněk Štybar letos cení nejvíce? Možná to bude vypadat zvláště, ale až triumfu v závěru sezóny 7. října v Binche.

„Memoriál Franka Vandenbroucka, protože mi vrátil obrovskou motivaci a chuť do tréninku. Do zimy jdu s krásným pocitem,“ svěřil se.

On to byl totiž comeback Zdeňka Štybara po hrůzostrašně vypadajícím pádu na srpnovém Eneco Tour. Tam se opravdu zle pomlátil. A takových karambolů letos měl víc.

Sice o jeden, ale o to výživnější. Při cyklokrosovém závodu a paradoxně v Ardooie, tedy v tomtéž městě, kterému se teď už asi bude vyhýbat velkým obloukem.

Osudné místo i čas

„Doopravdy jsem se nebál, ani si to nevyčítal, ale Ardooie je pro mě teď zvláštní místo. Oba závody byly ve čtvrtek, stalo se mi to na stejné rovince a ty místa jsou od sebe tak sto metrů. Operovaný jsem byl ve stejné nemocnici a dokonce ve stejný čas – 6:55.“

Teď už se zase může usmívat Zdeněk Štybar. Ale úplně v pořádku také ještě není. Nejhorší jsou zpřetrhané vazy v levém rameni z toho cyklokrosového pádu.

A právě ty mu brání v tom, aby se pořádně mohl opřít do pedálů a pokusit se o obhajobu titulu mistra světa v cyklokrosu. Šampionát se navíc pojede v Táboře.

„Tým proti tomu nemá vůbec nic, ale já mám strach, že si moc nepomůžu s tím ramenem. Pokud chci jet Tábor, musím jet vánoční turné a to začíná za tři týdny. Pokud chci být v Táboře ve formě připravený na obhajobu, tak tyhle závody musím jet,“ říká český Král cyklistiky Zdeněk Štybar.

Vítězové jednotlivých kategorií ankety Král cyklistiky za rok 2014:

Král cyklistiky: Zdeněk Štybar
Silnice: Leopold König
Horská kola: Jaroslav Kulhavý
Cyklokros: Zdeněk Štybar
Sálová cyklistika: Petr Skoták a Pavel Šmíd
Handicapovaní: Jiří Bouška
Bikros: Aneta Hladíková
Dráha: Jiří Janošek
Junior: Jiří Janošek

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme