Královská trať MS byla nebezpečnou degradací dálkového plavání

V šanghajském areálu Jinshan City Beach byl dnes královským závodem na 25 kilometrů mužů i žen ukončen program dálkařů na plaveckém mistrovství světa. Závod se do historie nejen dálkového plavání ale nezapíše jako ten z nejšťastnějších. Navzdory ujišťování pořadatelů totiž proběhl v naprosto neregulérních podmínkách, ve kterých nešlo ani tak o to, kdo se stane novým mistrem světa, jako spíše o to, kdo zmíněný závod ve zdraví přežije.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze závodu na 25km odstupuje i jeho poslední mistr světa Ital Valerio Cleri

Ze závodu na 25km odstupuje i jeho poslední mistr světa Ital Valerio Cleri | Foto: Michal Jurman

Zklamání, obrovské faux pas a degradace dálkového plávání, tak právě toto hodnocení se snášelo už během samotného závodu na hlavu čínských organizátorů a vlastně hlavně na Mezinárodní plaveckou federaci. Ta totiž slibovala, že závod bude ukončen pokud ve zdejších tropických teplotách bude mít voda více než povolených 31 stupňů, zmíněná se nakonec nestala.

Podle organizátorů byla teplota vody v šest hodin ráno místního času tedy v době startu třicet a půl stupně, podle slovinské výpravy která ji také měřila ale 31,9 stupně. Závod tedy neměl být ani zahájen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Jurman si se členy české výpravy povídal o špatných podmínkách na královské trati

Teplá voda rozhodně nezchladila, spíš naopak

„Snad nejhorší pocit, když jsem skočila do vody. Dvakrát před tím, když jsem skočila, tak jsem se mírně ochladila. Teď to bylo strašně nepříjemné a rozhodně neměla voda povolených 31°C,“ vyjadřovala se po zvracení ve vodě a následném odstoupení po sedmi a půl kilometrech k podivným čínským teploměrům Jana Pechanová.

Ta navíc následně na hotelu musela ulehnout na lůžko. Že je teplota vody extrémní nakonec musela přiznat i samotná plavecká federace FINA.

„Po patnácti kilometrech po měření vody zasedala medicínská a technická komise a ta se rozhodla, že závod nechá doplavat, protože chtěli medaile udělit na plné trati,“ popisuje zmíněné jednání manažer české reprezentace dálkových plavců Radek Táborský.

Komise poslala plavce do čaje

Možností jak s nebezpečným závodem naložit přitom bylo více. Pokud by se organizátoři rozhodli zrušit závod už na jeho startu, stejně jako pokud by z něj nebylo odplaváno alespoň 75 procent, musel by pro něj být vypsán náhradní termín.

astný úsměv na tváři druhého muže na trati 25km dehytratovaného Rusa Vladimira Dyatchina | Foto: Michal Jurman

A to samozřejmě nebylo v nabitém program výprav, pro které byl závod na 25 km navíc tím posledním před odletem, příliš reálné.

Protestů se kvůli neregulérnosti závodu přitom sešlo mnoho, nastoupit do něj odmítli takové hvězdy jako mistr světa Němec Lurz, Američan Meyer nebo nizozemská obhájkyně na této trati Linsy Heisterová.

„Začali Holanďané, kteří nabádali ostatní federace, že je to neregulérní a podle mého názoru bylo. Nedalo se tam normálně závodit. Nicméně spousta federací to zkusila,“ popisuje další dobrovolný odpadlík ze závodu Rostislav Vítek například osud obhájce titulu na pětadvacetikilometrové trati Itala Cleriho.

Ten byl i přes enormní snahu jedním z desítky mužů, kteří nakonec odstoupili během závodu. Ti, co zůstali ve vodě bojovali v tu chvíli už hlavně sami se sebou a jednotlivé týmy se tam snažily své plavce maximálně psychicky povzbudit. Nejinak tomu bylo i u toho českého.

I přes nepříznivé podmínky zaznamenalo Česko úspěch

Česká výprava hnala do cíle Libora Smolku, pro kterého šlo o jediný start na šampionátu a závod tak rozhodně nehodlal vzdát. Odměnou mu nakonec bylo skvělé 10. místo, které tak získal na světovém šampionátu už potřetí za sebou.

„Tohle byl extrém. Já si ale těch desátých fleků budu vážit všech úplně stejně bez rozdílu. Je to mistrovství světa. Na začátku jsem říkal, že desáté místo bude super, mám ho, takže naprostá spokojenost,“ lapal po téměř pěti a čtvrt hodinách v pekelné lázni po dechu Smolka.

České plavání má bojovníky

Krátce po něm české dálkové plavání prokázalo, že o bojovníky rozhodně nemá nouzi navíc znovu. Do cíle doplavala na 9. místě Silvie Rybářová, která tak dosáhla zatím druhého nejlepšího umístění české výpravy na šampionátu.

„Radili mi, křičeli na mě kolik nás zhruba je v balíku. Byla to psychická podpora to mě psychicky nabudilo,“ potvrzuje Silvie Rybářová, že v šanghajském Jinshanu se tentokrát za tichého dohledu Mezinárodní plavecké federace plavalo takříkajíc hlavně „na morál".

Těžko říct, jak by svoji morálku obhajovali členové právě plavecké federace, pokud by v Šanghaji došlo k podobnému neštěstí jako loni v Dubaji, kde v závodě světového poháru zemřel americký plavec Francis Crippen. Třiatřicetistupňová voda v Dubaji si s tou šanghajskou co do teploty nijak nezadala.

Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme