Kreuziger není jediným českým zástupcem na Tour de France

Cyklistická Tour je pro Francouze národní klenot a svou vážeností by se dala přirovnat ke státním symbolům. V nadsázce řečeno se její ředitel stává na měsíc prezidentem Francie. Ale jezdí v českém autě a pozorný divák si všimne i jedné drobnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peloton na Tour de France

„Je to poprvé. A docela úsměvné. Ale protože jde o škodovku, má českou značku. Nevím, jestli si toho lidé všímají. Nemám pocit, že by na mě za jízdy křičeli ‚jééé ty nemáš francouzskou espézetku‘. Ani na startu a za cílem to asi moc nevnímají. To spíš v televizi, když se číslo objeví v záběru,“ říká řidič ředitelského vozu Tour de France Gilles Maignan.

Červený vůz s jedničkou na akreditační nálepce šoféruje šestým rokem. A vysvětluje i to, proč má auto značku s písmeny CZ v modrém proužku.

„Je to nejnovější model škody superb a dostali jsme ho na poslední chvíli. Myslím, že tak v květnu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Roman Kreuziger není jediným českým zástupcem na Tour de France

A před přeregistrací dostala přednost úprava, aby přesně vyhovoval potřebám ředitele Tour de France Christiana Prudhomma.

Toho lze nejčastěji zahlédnout, jak své dlouhé tělo souká střešním oknem, které se vysouvá netradičně zezadu dopředu, aby nemusel sedět vedle řidiče. A byla to největší úprava, oproti sériovému vozu. Další vychytávky popisuje šéf mechaniků, kteří se na Tour o auta starají.

„Hlavně ty komisařské střechy, pak mají vevnitř samozřejmě úpravu vysílaček a různých antén. Mají tam i boxy na chlazení a tyhle úpravy,“ říká Radovan Beran.

A potvrdil i to, co prozradil Gilles Maignan. A sice, že tato ředitelská auta s českými značkami už na žádném jiném závodě nepojedou.

„Protože to bylo na naše čísla, tak až to proběhne, ta výroba, dostanou nové.“

Tyto vozy jsou totiž tak nové modely, že se ještě ani nedají koupit.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme