Kreuziger přemýšlí o návratu v říjnu, důkazem byla funkce štítné žlázy

Díky verdiktu Rozhodčí komise Českého olympijského výboru může Roman Kreuziger opět závodit a první starty starty plánuje už na říjen. Klíčovým důkazem, kterým přesvědčil ČOV, že nedopoval, je snížená funkce jeho štítné žlázy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Kreuziger (ilustrační fotografie) | Zdroj: ČTK

„Rozhodnutí je hodně potěšující, protože ode dneška můžu vykonávat to, co je moje profese. Můžu začít závodit,“ vítá verdikt komise ČOV, že neporušil antidopingová pravidla, Roman Kreuziger.

„Už chci mít tuhle noční můru za sebou. V loňském roce jsem ještě mohl závodit, to bylo fajn, ale od letošního června nemůžu. Rodina za mnou stojí, to je příjemná záležitost. Ale to, že nemůžete vykonávat svou profesi, není ideální," lituje osmadvacetiletý závodník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Roman Kreuziger přemýšlí o dalších závodech, kterých se po verdiktu Rozhodčí komise ČOV zúčastní

Rozhodnutí se také dozvěděl až dnes. „Je to zvláštní pocit, protože spousta lidí si myslela, že v Čechách to bude jednoduché a snadno vyhrajeme, ale komise byla hodně striktní a nedarovala nám ani kousek. Byl jsem hodně napjatý a mám velkou radost.“

Zatím ani sám cyklista neví, kdy bude znovu závodit. Rozhodnutí se dozvěděl až dnes a musí vše probrat také se svým týmem a sladit kalendáře závodů. Jisté je, že v neděli na mistrovství světa ve španělské Ponferradě nepojede.

„Nezávodil jsem víc než 100 dní. Jet první závod na MS by nebylo to pravé. Je opravdu náročné a nemám v nohách závodní rytmus. Jsem si vědom svých schopností. Když člověk není rozjetý, není na sedmihodinovém závodě schopný konkurovat," uvědomuje si člen stáje Tinkoff-Saxo.

Možný je ale jeho start na říjnové klasice Lombardia nebo etapovém závodě Tour of Beijing. Obě akce jsou v nejvyšší kategorii World Tour. Ale ohledně této sezony, kdy ho tým Tinkoff-Saxo stáhl z nominace na Tour de France a UCI mu posléze zatrhla závody Okolo Polska a Vueltu, má jasno:

„Tuhle sezonu beru jako škrtlou, ale tahle výhra u rozhodčí komise ČOV je velice důležitá k dalšímu vývoji. Druhá strana se může odvolat, ale máme radost, že se povedlo vyhrát u rozhodčí komise, a věříme, že celý etapový závod dokážeme vyhrát,“ přirovnal spor k cyklistice Kreuziger.

Přehrát

00:00 / 00:00

Roman Kreuziger může znovu závodit a přemýšlí o závodě v Číně, zjistil reportér ČRo Tomáš Kohout

Dá se totiž očekávat, že se Mezinárodní cyklistická unie proti verdiktu Rozhodčí komise ČOV odvolá. Celý případ se tak může projednávat ještě před Sportovním arbitrážním soudem v Lausanne.

Případ je kromě sportovců a právníků určen i lékařským expertům, zásadním důkazem totiž byla hypotyreóza – snížená funkce štítné žlázy, kterou cyklista trpí.

Roman Kreuziger podle rozhodčí komise ČOV nedopoval

Číst článek

„Pan Kreuziger už přes 10 let trpí nemocí štítné žlázy a pobírá substitutivní hormonální terapii. Postupně jsou dávky zvyšovány a to má vliv na krvetvorbu. Jsou k dispozici vědecké práce, které to vysvětlují. To byl základní důkaz, který jsme použili při jednání komise,“ vysvětluje cyklistův právník Jan Šťovíček.

Právě jednu studii prý UCI pominula, když zkoumala údajné výkyvy v dlouhodobých krevních parametrech Romana Kreuzigera. Zároveň on i jeho právník zdůrazňovali to, že parametry, které se dlouhodobě sledují, nikdy nepřekročily pro něj propočítané meze.

Kauza Roman Kreuziger | Foto: Český rozhlas

Vojtěch Bidrman, Tomáš Kohout, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme