Kreuziger tahá na Tour v kopcích Contadora, taktika jeho týmu se ale nemění

Pyrenejské kopce daly cyklistům na Tour de France pořádně zabrat. Včera se o to postarala stáj Sky, jejíž lídr Brit Chris Froome díky sobotnímu vítězství vede i celkově. Dnes ho naopak chtěli ostatní uštvat. A hodně vidět byl o víkendu i Roman Kreuziger, osobní strážce a pomocník lídra týmu Saxo-Tinkoff Alberta Contadora.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alberta Contadora (druhý zleva) tahal do kopců Roman Kreuziger (v čele) | Zdroj: Reuters

Sotva proťal cílovou pásku v Bagneres-de-Bigorre, pokračoval Roman Kreuziger na kole směrem k místní sportovní hale. Tam totiž byly pro cyklisty rezervované sprchy, aby se cítili při leteckém přesunu do Bretaně komfortně.

Roman Kreuziger nejdřív popsal, jaké podle něj byly dvě Pyrenejské etapy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Roman Kreuziger se po dojezdu 9. etapy Tour de France rozpovídal o taktice svého týmu

„Tak asi takové, jaké se čekaly. První den to měli pod kontrolou kluci ze Sky, dneska trošku míň, ale nic, co by nás překvapilo,“ ohodnotil Kreuziger i sobotní etapu, kdy tým Sky naprosto smazal ostatní a třeba Alberto Contador na něj ztratil v etapě 1 minutu a 51 sekund.

Nálada na týmové večeři ale prý byla… „Úplně v pohodě, úplně normální,“ říkal Roman Kreuziger, který v sobotu odvedl pořádný kus práce a jen díky tomu, že svého lídra táhnul do kopce jako na gumě, neztratil Contador více. Pochválil ho tedy týmový šéf Bjarne Riis?

„Odvedl jsem to, kvůli čemu jsem tady. Nevím, proč by mě měl chválit nebo nechválit. Udělali jsme dobrou týmovou práci, proto jsme tady jako tým. K tomu, abychom dojeli do Paříže, chybí ještě dva týdny. Je třeba stavět den ode dne, takže všechno v pohodě.“

Cyklista Kreuziger se posunul na 5. místo TdF, etapový vavřín patří Martinovi

Číst článek

Druhá pyrenejská etapa se odehrávala podle úplně jiného scénáře. Hned v úvodu odpadli pomocníci celkového lídra Chrise Frooma a on si musel proti přesile protivníků hlídat žlutý dres úplně sám. Až se hlavně v první třetině závodu zdálo, že se ho ostatní snaží uštvat.

„Věděli jsme, že zůstal bez týmových kolegů. Mohla to být naše výhoda, ale nic extra jsme neplánovali,“ říká Roman Kreuziger.

Roman Kreuziger v bílém dresu pro nejlepšího mladíka po 19. etapě Gira | Foto: Tomáš Kohout

To už zastavoval u týmového náklaďáku, aby mechanikovi odevzdal kolo. Sám vypadal relativně čerstvě. Podobně jako v obou horských etapách, kde se zdálo, že sice odvádí kvalitní výkon, ale téměř bezbolestně.

„No, tak to jen vypadalo. Na našich plánech se nic nemění. Alberto (Contador – pozn. red.) je lídr. Dneska už na tom oproti sobotě mnohem líp. A za týden v Alpách už to bude úplně o něčem jiném.“

Ukáže se 3. týden

Letošní Tour de France jede tým Saxo-Tinkoff na Španěla Alberta Contadora. Ale v prvních horských etapách bylo jasné, že Roman Kreuziger má více sil. A začalo se spekulovat, jestli by neměl být lídrem on. Vlastních ambic ale nelituje.

„Vůbec ne, je to jeden den. Jak říkám. Tour se jede tři týdny a na konci bude Contador úplně někde jinde.“

A jinde, myšleno místně, se i cyklisté probudí do volného dne. Jak ho Roman Kreuziger stráví? „Tak teďka teprve přeletím tam, kam máme.“

Tomáš Kohout, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme