Kuželky nebo bowling? Bowlingář se na kuželkách nechytne, tvrdí hráči

Možná tenhle méně rozšířený sport znáte a chodíte ho hrát, jenom v jiné variantě - jako bowling. Kuželky se na rozdíl od něj u nás hrají od dvanáctého století. Už tenkrát bývaly kuželny hned vedle hospody, a je to tak i dnes v moderní kuželně sportovního centra na pražském Žižkově. Scházejí se tam kuželkáři Slavoje Praha a na populárnější obdobu svého sportu prý nežárlí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuželky | Foto: Archiv České kuželkářské asociace

„Rozhodně to nebereme jako konkurenci, ale jako další sport. Bowling pravděpodobně vznikl z kuželek, které tady byly o hodně dřív. Bowling přišel do České republiky až po revoluci,“ říká kuželkář Evžen Valtr s tím, že bowling lidi baví asi více, protože je podle něj méně náročný.

„Dobrý kuželkář dokáže na bowlingu zahrát vcelku slušné číslo, kdežto dobrý bowlingář toho na kuželkách moc nezahraje. Je to uchopením koule, která je rozměrově úplně jiná.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V českých zemích se kuželky hrají už od 12. století

V kuželně to vypadá tak trochu jako v bowlingové hale. Rozdíl je hlavně v hracím materiálu. Kuželky jsou postavené do kosočtverce, oproti trojúhelníku na bowlingu. A zásadním rozdílem je, že v kuželkách je devět kuželek, tedy o jednu méně než na bowlingu.

A i v kuželkách si může hráč vysloužit žlutou a červenou kartu, ačkoliv si všichni tykají a nebývají problémy. „Máme dokonce žluto-červenou kartu, když překročíte na dráhu. S tím, že bychom byli nějak bojovní, to nemá nic společného,“ usmívá se Valtr.

Kuželkář Aleš Král prozradil, proč si s sebou nese saponát. „To je takový silikon, aby ta kuželka lépe klouzala po ploše.“ A co učí mladé hráče? „Já osobně učím lidi z místa, aby si nejprve zkusili, jak je ta koule těžká, co jim to dělá v ruce a jenom tak si s tím hodit, že nepotřebují žádnou sílu a koule dojede až dozadu,“ vysvětlil Král.

Jan Kaliba, Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme