Kvalita plaveckého mistrovství Evropy bude kvůli OH nižší

Už zítra startuje v maďarském Debrecínu plavecké mistrovství Evropy v dlouhém bazénu. S medailovými ambicemi odjely na tento šampionát především dvě české reprezentantky Barbora Závadová a Simona Baumrtová. Oběma by v jejich honbě za prvním cenným kovem z této evropské akce mohl výrazně pomoci jeden prostý fakt. Totiž že letos se evropský šampionát koná pouhé dva měsíce před startem olympijských her.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dějiště letošního plaveckého mistrovství Evropy v dlouhém bazénu | Foto: Michal Jurman

„Olympiáda to hodně zamíchá, už jsme to několikrát zažili. Spousta favoritů před olympiádou vynechává a soustředí se jen na ni. Jednak aby si nenabourávali tréninkový plán, a také aby si nepokazili jméno a sebevědomí,“ popisuje reprezentační trenér bazénových plavců Jiří Kyněra hlavní příčiny, proč se o letošním plaveckém šampionátu starého kontinentu mluví jako o slaběji obsazeném.

Olympijský rok je v tomto duchu výjimečný a hlavní plavecká esa v něm šetří síly hlavně na tratích, které nejsou tzv. olympijské, tedy na kterých se v Londýně nebude bojovat o medaile.

„Na tratích padesát znak, prsa a delfín, tam by nám to mohlo hodně pomoct,“ vyjmenovává Kyněra konkrétní tratě, na kterých bude v Debrecínu letos uspět snazší, než na kterýkoliv jiných šampionátech konajících se od posledního olympijského roku 2008.

Právě před čtyřmi lety spolu začaly české plavání na vrcholných akcích reprezentovat dvě největší současné hvězdy Barbora Závadová se Simonou Baumrtovou. Ty budou chtít letos v Maďarsku slabšího startovního pole maximálně využít ve svůj prospěch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na letošním mistrovství Evropy v plavání na dlouhém bazénu se nesejde tak kvalitní konkurence, to by mohlo nahrávat českým reprezentantům

„Takové ty velmoce, jako jsou Anglie nebo Rusko, poslaly béčkový tým, dva za disciplínu zůstali doma. Ale myslím, že třeba domácí Maďaři se budou chtít předvést v plné polní. Bude to sice možná trochu slabší Evropa, ale určitě bude dobrá,“ říká specialistka na polohové tratě Závadová, jejíž největší sokyně lze na čtyřsetmetrové trati hledat v reprezentantkách pořadatelského Maďarska.

Mnohem širší soupiska soupeřek pak bude stát v cestě znakařce Simoně Baumrtové, a to především na olympijských sto- a dvousetmetrových tratích. Přesto by pro obě zmíněné měla být finálová účast povinností, boj o medaile pak její hodně úspěšnou nadstavbou.

„Chybí mi tu jen áčko Ruska, Zuevová, z Britek tu není jen Simmonsová, jinak tady mám všechny. Myslím, že mezi nejlepšími bude Zevinová a Jenny Mensing z Německa. Uvidíme, co se tam stane,“ vyhlíží Baumrtová konkrétně úterní finále znakařské dvoustovky.

Medailové naděje ale může tato studentka fyzioterapie spojovat hlavně s nejkratším znakařským sprintem na50 metrů. Jednak, i když pouze v krátkém bazénu, na této trati získala už dva evropské bronzy, ale hlavně se pak právě zde objeví zřejmě o poznání slabší startovní pole než v minulosti.

Kdo chce totiž uspět na olympiádě, musí tomu něco obětovat. V tomto případě buď maximální formu nebo i celý start na začínajícím mistrovství Evropy.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme