Kvůli dopingu koně Nikase zaplatí firma přes dva miliony korun

Případ týkající se diskvalifikace předloňského vítěze Velké pardubické Nikase skončil dnes u přerovského okresního soudu uzavřením smíru. Zástupci Troubecké hospodářské nabídli žalobcům, kteří u soudu tvrdili, že jim firma dodala krmivo se zakázanými látkami, náhradu na majetkové i nemajetkové újmě v celkové výši přes 2,3 milionu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

121. Velká pardubická | Foto: Filip Jandourek

Žalobci - majitel koně Petr Kupka, trenér Stanislav Popelka a žokej Marek Stromský - na dohodu ve středu přistoupili a soud ji následně schválil. Důvodem byla především snaha o ukončení soudního sporu, řekla ČTK právní zástupkyně žalobců Dalila Pelechová.

Troubecká hospodářská se rozhodla ve smíru nahradit žalobcům majetkovou i nemajetkovou újmu. "Majiteli koně panu Kupkovi nabídli 1,5 milionu korun na majetkové újmě a 250 000 korun na nemajetkové újmě," uvedla Pelechová. Žokej Stromský by měl dostat v rámci této dohody dohromady 240 000 korun a trenér Popelka 350 000 korun, dodala právní zástupkyně. K mimosoudnímu vyrovnání obě strany několikrát vyzývala i soudkyně Daniela Ševelová. U předchozího jednání na dohodu žalobci nepřistoupili, společnost jim tehdy nabídla 1,5 milionu korun.

Kupka je s dohodou spokojen, vyhnout se chtěl především dlouhotrvajícímu soudnímu sporu. "Bylo by to velmi náročné pro obě strany. Právní zástupkyně sice nashromáždila spoustu důkazů, obávám se ale, že by se to dlouho táhlo. Stálo nás to už hodně nervů, nechtěli jsme to protahovat dál," řekl ČTK majitel koně.

Spor se týkal původního vítěze Velké pardubické 2015 Nikase, v jehož sedle byl žokej Marek Stromský. Po vítězném dostihu se v těle koně našly zakázané alkaloidy kofein a theobromin, což potvrdila analýza vzorku A v Německu a následně i kontrola B vzorku v Británii.

Desetiletý hnědák Nikas vyhrál 11. října 2015 Velkou pardubickou v rekordním čase. Marek Stromský měl ještě větší smůlu. Vyhrál totiž už v roce 2008 s běloušem Amant Grisem, jenže tehdy byl diskvalifikovaný pro nedodržení trasy. Poté, co přišel o trofej také s Nikasem, oznámil Stromský konec kariéry.

Dodatečným vítězem 125. ročníku závodu se stal Ribelinho s žokejem Pavlem Kašným. Nikasův majitel Petr Kupka přišel o prémii dvou miliónů korun, kterou ale teď díky odškodnému získal zpět.

ČTK, Michal Sobotka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme