Lata Brandisová, Železník, Váňa a jeden v kůň v cíli i to je historie Velké pardubické

Velkou pardubickou asi zná každý, ale co střípky z její historie. O přípravách jejího rekordmana Josefa Váni na letošní ročník už jste asi slyšeli, ale Josef Váňa není jediným, kdo tvořil dějiny nejslavnějšího českého dostihu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Váňa při natáčení filmu "Váňa" | Foto: 2media.cz

Původ Velké pardubické je velmi poetický. Na počátku byly hony, při kterých šlechtici na koních pronásledovali se psy zvěř, no a přitom přeskakovali nejrůznější přírodní překážky. To se jim zalíbilo a postupně se začaly pořádat závody.

Roku 1856 pak v Pardubicích vznikla dostihová dráha a o necelých dvacet let později, v roce 1874, se konala první Velká pardubická. Od té doby měla pauzu jen během obou světových válek, důsledkem politické situace v roce 1968 a jednou také úřadovalo počasí. Příští víkend očekáváme 122. ročník.

Nejúspěšnější v dosavadní historii dostihu je už několikrát zmíněný Josef Váňa, který vyhrál osmkrát. Z koní je na tom nejlépe se čtyřmi triumfy Železník. Koho dál je třeba zmínit? Odpověď nabízíme v dobovém záznamu z Radiojournalu, který informuje o závodu z roku 1937.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historie i současnost Velké pardubické

„Jeho vítězem po více jak šedesátileté historii stává žena. Slečna Lata Brandisová na koni Norma ze stájí Zdeňka Kinského zvítězila lehce v poli 15 koní. Během závodu se vyhnula pádu a byla v cíli o plných sedm délek.“

Latu Brandisovou zatím žádná další žena nenapodobila. Ono se jich o to ani moc nepokoušelo, na start Velké pardubické se jí do loňského roku postavilo pouhých sedm.

Ještě pár statistických údajů a pikantností: pod devět minut zaběhla trať jako jediná z vítězných koní bělka Sixteen, která byla v roce 2008 o sekundu a jednu desetinu navrch rychlejší. A slíbená pikantnost na závěr, protože v roce 1909 nedoběhl do cíle jediný kůň.

Největší letošní novinkou je změna termínu. Podle dlouhodobé tradice se Velká pardubická běhala druhou říjnovou neděli, jenže to okupuje Pardubice plochodrážní Zlatá přilba, a tak dostihy ustoupily na sobotu. Další z novinek je pak navýšení dotace na 4 800 000, což je ale pouze o 300 tisíc více než v minulých osmi letech.

Jakub Kanta, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme