Legendární motocyklový závodník Agostini slaví sedmdesátku

Svým uměním přiváděl davy lidí po celém světě k šílenství. Vynášeli ho do nebes fanoušci i novináři, kteří mu dokonce dali přívlastek ‚Božský‘. Řeč je o nejlepším motocyklovém jezdci všech dob - Giacomu Agostinimu, který dnes slaví 70. narozeniny.

Když v roce 1977 končil Giacomo Agostini svou kariéru, ronili slzy fanoušci po celém světě. Italský jezdec měl na svém kontě 15 titulů mistra světa a 122 vítězných Velkých cen. Jeho cesta na trůn nejlepšího závodníka všech dob ale vůbec nemusela začít.

„Miloval jsem motorky od malinka a snil o tom, že jednou pojedu velký závod. Jenže táta o tom nechtěl ani slyšet. Všechno mi zakazoval a pořád mě hlídal. Byl bohatý a měl velký vliv, takže nikde jsem se oficiálně nemohl prosadit. Nakonec jsem ho ale přemluvil a z největší překážky za mým snem se stal můj největší pomocník,“ vzpomíná Agostini.

Jeho otec opravdu nakonec svolil a navíc ho doporučil svému známému, hraběti Alfonzi Morinimi, který ho zařadil do svého týmu. Po několika úspěšných závodech v národním šampionátu přišel první závod v mistrovství světa.

00:00 / 00:00

Giacomo Agostini je patnáctinásobným mistrem světa - a dnes také oslavencem, má 70 let

Premiéru si Giacomo odbyl v roce 1964 na okruhu v Monze a ve Velké ceně Itálie dojel na senzačním čtvrtém místě. To neuniklo pozornosti Domenicu Augustovi, do jehož stáje Agostini přestoupil, aby už v následující sezóně slavil první výhru ve Velké ceně.

„Byl to můj splněný sen. Na ten závod v Německu nikdy nezapomenu. Samozřejmě, že jsem těch závodů pak ještě pár vyhrál, ale tenhle byl prostě první. I když nezapomenu, já si z něj vlastně pamatuji jen chvíli před startem a pak už jen tu radost v cíli. To mezi tím šlo jako by kolem mě.“

O rok později Už Giacomo Agostini opanoval celý seriál mistrovství světa a začal sbírat jeden titul za druhým, až jejich počet zaokrouhlil v roce 1975 na patnáct.

„Vyhrát tolik titulů je těžké v každé éře. V té mé to navíc bylo velmi nebezpečné. Každou neděli jsem ztrácel kamaráda a rivala,“ řekl o své éře a triumfech Božský Ago, jak mu přezdívali fanoušci.

Během své bohaté kariéry jako jeden z mála tehdejších jezdců neměl žádnou vážnější havárii. I proto může dnes v plném zdraví oslavit sedmdesáté narozeniny. Gratulujeme.

Petr Kadeřábek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít