Legendární sportovní redaktor Karel Malina oslavil osmdesátiny

V rozhlase začínal asi jako každý, od píky. Postupně se ale Karel Malina vypracoval až ke komentování největších sportovních akcí. Jeho talent, rychlost a pohotová myšlenka jsou dnes už legendární. A my si teď, ku příležitosti osmdesátých narozenin, připomeneme nejen jeho pověstné rozhlasové výkony.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Malina | Foto: www.radio.cz

"Věrka se dostává na horní žerď, kmich, nespadla, Ježíši Maria, přátelé. To bylo nádherné a stůj, stůj, výborně, zlato patří Československu." Při těchto slovech, kdy Věra Čáslavská získala na olympiádě v Mexiku čtyři zlaté a dvě stříbrné medaile, si většina posluchačů, především z té starší generace, vybaví hlas dnes osmdesátiletého sportovního komentátora Karla Maliny.

Dalo by se říci, že prostřednictvím rozhlasových linek byl u mnoha úspěchů československých sportovců. Kromě olympijských her v Mexiku 1968 i například na fotbalovém mistrovství světa v Chile. Ovšem ne všechny jeho výpravy, ať už do zahraničí nebo po republice, byly vždy úplně růžové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Legendární sportovní redaktor Karel Malina oslavil osmdesátiny

A to jak z pohledu výkonů sportovců tak i v té době z pohledu technického zázemí. Nejhorší prý bylo, když se tyto dvě věci spojily. "Mám vzpomínku na Československo – Portugalsko v kvalifikaci na mistrovství světa. Přijela jsme tam, všechno klapalo, ale museli jsme vyhrát, abychom postoupili na mistrovství světa.

Hráli jsme 0:0, ale co bylo nejhorší, že jsem celý první poločas hledal technika, který by mě zajistil spojení do Československa. Nešlo to, střídali se tam pánové, ale pak přišel jeden Portugalec bouchnul do toho kladivem a za chvíli to klapalo. Odvysílal jsem, byl jsem zpocený jak myš, ale stejně ten výsledek nepomohl," vzpomíná Karel Malina na neúspěšnou kvalifikaci na mistrovství světa 1966.

Vrcholy a pády českých sportovců sledoval po mnoho let, ale aby se dostal k takové práci, musel v Českém, tedy v Československém rozhlase začít od nejnižší funkce. "Přišel jsem do Českého rozhlasu roce 1949 jako stenotypista. Bral jsem naše zpravodaje do těsnopisu a pak jsem to přepisoval do stroje.

Byl jsem taková písařka. Ale protože jsem fandil sportu, měl jsem sport rád a v té době neexistovala sportovní redakce, tak mě nabídli spolupráci. Vzal jsem to, jezdil jsem na závody, fotbal, házenou a takovými drobnými zprávičkami jsem se uchytil."

Teď, v jeho osmdesáti letech už asi žádné rychlé Malinovo komentování neuslyšíme, ale nutno dodat že je legendární reportér stále aktivní a stále v Českém rozhlase.

Štěpán Pokorný, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme