Letošní Tour pro mě byla každodenním bojem, říká vítěz Chris Froome

Fandila mu Afrika, Británie, Monako a většina Francie. Cyklista Chris Froome má se všemi těmito zeměmi něco společného. A všechny své soupeře z letošního pelotonu dokázal porazit. Přitom je to obyčejný skromný kluk, který si všechno v životě musel vydřít. A většinu z toho sám.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chris Froome po 19. etapě Tour de France

Chris Froome po 19. etapě Tour de France | Zdroj: Reuters

Narodil se v Keni, vyrůstal v Jihoafrické republice, bydlí v Monaku a po tátovi má britský pas. Sám Chris Froome stačí jako důkaz toho, jak se cyklistika globalizuje. Na posvátnosti žlutého dresu lídra Tour de France to ale jen přidává. A když Froomovi došlo, že ho skutečně získá, mohl si ty chvíle užívat už v předposlední etapě.

„Moc by se mi líbilo ujet a pokusit se vyhrát etapu. Ale neměl jsem na to v posledních dvou kilometrech nohy. A také jsem v závěru cítil takový hřejivý pocit, že jsem to dokázal. Že jsem ve žlutém, že je to poslední den pro celkové pořadí a že už mi to nikdo nevezme. Byla v tom spousta emocí z toho, co jsem tu dokázal,“ říkal Chris Froome před závěrečnou etapou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pro cyklistu Chrise Frooma je úspěch na Tour de France splněným snem

Ještě loni oddaně kryl záda Bradleymu Wigginsovi, prvnímu Britovi, který kdy Tour de France vyhrál. Letos triumfoval sám, a tak dokázal na britské vítězství navázat.

„Je to celá cesta od začátků, kdy jsem jezdíval na malém horském kole po rozbitých silnicích v Keni, až sem do žlutého dresu lídra Tour de France, největšího cyklistického závodu světa. Je těžké najít pro to slova.“

Což je vcelku pochopitelné. Jen si zkuste představit, že jste dosáhli toho, o čem sníte nejen vy, ale všichni, kteří se na celém světě věnují témuž. Jak byste to řekli jinak a originálněji, než že se vám splnil sen? Froome si navíc triumf krutě vydřel.

„Závod byl každodenním bojem. A pokaždé s něčím jiným. S bočním větrem, deštěm, s horami. Tam jsme měli dobré i špatné dny. Tým se několikrát dostal pod tlak. Jednou jsem zůstal mezi soupeři úplně sám, jindy se všemi spolujezdci. Tahle Tour na nás naložila opravdu všechno.“

O tom by se dalo polemizovat. Třeba počasí cyklistům přálo více než kdy jindy, pršelo snad jen dva dny. Ale na to se historie ptát nebude.

Inspirace pro Afričany

Spíše se teď všude dočtete o tom, jak chtěl jako mladík tak moc dres keňského mistra, až mu z tamní federace napsali, že národní šampionát nemají, ale ať si ho klidně nechá vyrobit. Nebo jak při časovce na mistrovství světa v Salcburku srazil hned na začátku pořadatele. I to, že za Británii začal závodit jak kvůli mistrovství světa v roce 2011, tak hlavě kvůli loňské olympiádě. I to, jak žije v Monaku se svou snoubenkou a trénuje v Alpách nad Azurovým pobřežím.

„Jo, rád bych, aby můj výkon pomohl k inspiraci a motivoval spoustu mladých. A hlavně mladých Afričanů, kteří si myslí, že je velmi těžké se z Afriky dostat na evropskou scénu nebo do profipelotonu. A moje zkušenost je jenom příklad toho, že když opravdu chcete něco uskutečnit, tak si tu cestu a příležitost k tomu najdete, uděláte to a stane se to,“ pravil vítěz 100. Tour de France Chris Froome.

Tomáš Kohout, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme