Lezecké parky mají v Česku přilákat i úplné začátečníky

Horolezci, horolezkyně a horolezčata jistě už před lety s potěšením vzali na vědomí, že v Česku se jako houby po dešti množí umělé lezecké stěny, z nichž většina je ukryta v útrobách školních budov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z vrcholu Mont Blancu se naskytne nezapomenutelný pohled | Foto: Petr Polák

Kolik jich v současné době asi může být? „Určitě několik stovek! A potom samozřejmě i řada stěn, které se běžně provozují jako každé jiné komerční zařízení,“ doplňuje místopředseda horolezeckého svazu Petr Resch.

Před nedávnem se ale na půdě svazu narodil další zajímavý projekt. Jeho cílem je přiblížit tento sport veřejnosti a přilákat začátečníky i mírně pokročilé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lezecké parky mají v Česku přilákat i úplné začátečníky

„Lezecké parky koncipujeme směrem k lezecké veřejnosti nebo i k lidem, kteří by si chtěli zkusit lezení poprvé, nebo mají jen zkušenost z umělé stěny. Snažíme se bezpečnost, samozřejmě při dodržení určitých pravidel, přenést z lezecké stěny i na skálu,“ popisuje Resch.

A k novince dodává. „Lezecký park bude vybaven lehkými nebo středně těžkými výstupovými trasami, velice dobře odjištěnými, budou tam nějaké základní metodické pokyny a zázemí pro děti. Mělo by to být skutečně takové lákadlo, proč si tento sport zkusit.“

Vyprávět si pouze v čase budoucím o tom, co může nabízet takový lezecký park to už ovšem není tak docela namístě. První vlaštovkou se totiž stal nedávno otevřený areál v bývalém vápencovém lomu u cyklostezky spojující Beroun a Srbsko.

Právě včera si toto přírodní sportoviště odbylo oficiální premiéru při pořádání dětského lezeckého dne. Za přispění organizátorů z Mateřského centra Slunečnice Beroun a pod dohledem členů horolezeckého oddílu Lokomotivy Beroun mohlo více než 130 dětí ve věku od tří do deseti let poznat základní písmenka lezecké abecedy a vyplnit pár hodin pohybem.

Takových akcí je v boji s rozmáhající se pasivní dětskou zábavou věru zapotřebí, a o to víc se můžeme těšit na další lezecký park, který vyroste v letošním roce kousek od Brna.

Aleš Procházka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme