Lidé rádi oslavují vítěze, ty olympijské zvlášť. Cyklista Vinokurov je ale výjimka

Hodně kontroverzní je letošní vítěz silničního závodu cyklistů na letošní olympiádě. V Londýně se totiž naplno radoval Alexandr Vinokurov. Osmatřicetiletý reprezentant Kazachstánu, který má sice velmi pevné sebevědomí a za sebou nemalé úspěchy, ale také pořádně pošramocenou pověst dopujícího sportovce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítěz olympijského závodu cyklistů s hromadným startem Alexandr Vinokurov | Zdroj: Reuters

Antidopingové organizace se chlubí tím, jak odhalují podvádějící sportovce a jak je nepouštějí na olympiádu. A hned první velký závod na letošních hrách vyhrál ten, který má velmi slušný záznam v rejstříku. Samozřejmě že Alexandra Vinokurova zrovna tohle absolutně netrápilo.

„Jsem neskutečně šťastný. A tím, že jsem vyhrál, ani necítím únavu. Zvlášť, když jde o poslední závod. Je to neuvěřitelné,“ divil se cyklista z Kazachstánu na londýnském Mallu.

Všeobecné nadšení ale nepanovalo. Spíše naopak. Britové by byli zklamaní tak jako tak, protože jim nevyšla taktika postavená na vítězství Marka Cavendishe. A u ostatních národů se dalo vycítit, že jim není po vůli triumf jedno z nejznámějších cyklistů, co kdy dopovali. On sám měl ale o motivaci bohatě postaráno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cyklistu Vinokurova diváci jako olympijského vítěze neoslavovali, kvůli jeho dopingové minulosti

„Minulý týden jsem na to strašně moc myslel. Na tuhle olympiádu. Kdyby to vyšlo do desítky, nebo na pódium, bylo by to OK. Ale já vyhrál. To je fantastické!“

V kariéře pojede Alexandr Vinokurov už jen poslední závod - časovku tady v Londýně. A možná mu při ní proběhne hlavou jeho cyklistická kariéra.

To, jak se vzepřel týmové režii T-Mobilu a vyhrál v roce 2005 etapu Tour na Champs-Elysées - to ho svět obdivoval. O rok později litoval, když jeho stáj Astana (a slovo ‚jeho‘ je opravdu namístě) neprávem nepustili na Tour. Další léto se stal psancem a tím už zůstal. Také na Tour mu přišli na krevní transfuzi. Oproti svému tvrzení se po dvouletém trestu vrátil, a dokonce na Tour vyhrál etapu.

Střelkyně Marušková postoupila do finále vzduchové pistole

Číst článek

Diváci na něj ale při slavnostním vyhlašování v Revelu pískali. Stejně jako tehdy i na olympiádě vyhrál díky nástupu v závěru závodu. Ale tentokrát už i v samotném konci svého vrcholového sportování.

„Je to dobrý závěr mé kariéry. Navíc jsme zahájili pro kazašský tým olympiádu vítězstvím. V Sydney jsem byl druhý a po dvanácti letech mám zlato. Ani tomu nevěřím.“

A jestliže v Sydney dodržel Vinokurov - jak se říká - korporátní loajalitu a pracoval pro Jana Ullricha z Deutsche Telekomu, tady se mu to v dobrém vrátilo. Po nástupu nestíhali Roman Kreuziger, Andrej Grivko a Janez Brajkovič, týmový spolujezdci z Astany, kteří mu mohli triumf pokazit.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme