Lidé se ke mně otočili zády, říká plavkyně Dostálová

Dva roky nesměla kvůli dopingovému trestu závodit česká plavkyně Sabina Dostálová. S jeho udělením se nikdy nesmířila, přesto jej hodila za hlavu a naplno se znovu vrátila k tomu, co umí nejlépe, tedy k plavání. A vyplatilo se. Na dnes končícím mistrovství České republiky si totiž Dostálová definitivně vybojovala účast na blížícím se světovém šampionátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na tváři plavkyně Sabiny Dostálové už opět hraje úsměv(1).JPG | Foto: Michal Jurman

"Do poslední chvíle byla možnost, aby mě někdo přeplaval. Teď už to ze mě spadlo, konečně mám svoje první mistrovství jisté a těším se na něj," září na tváři odchovankyně ústecké Chemičky spokojený úsměv, když mluví o své první účasti na světovém šampionátu.

Cesta na něj ale byla těžká tak, jak jen to jde vymyslet v těch nejčernějších snech. Dostálová měla v únoru 2009 pozitivní dopingový test na anabolické steroidy a několik měsíců se marně snažila očistit různými rozbory svých výživových doplňků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sabina Dostálová po dopingu

Dvouletý trest ji neminul a plavání v jejím životě se pomalu ale jistě stávalo definitivní minulostí. To vše ale jen do té doby, než ji sám od sebe oslovil americký kouč Luther Jones.

"Oslovil mě, co se děje a jestli nechci pomoct. Byl v podstatě jediný, kdo se ke mně neotočil zády. Tak jsem začala plavat pod jeho vedením," neskrývá Dostálová svůj vděk k Jonesovi, který se do Ústí nad Labem dostal kdysi díky známosti, ze které se nakonec stalo i manželství.

Sportovní spolupráce s Dostálovou, zdá se, má nakonec také svůj happyend.

"Hodila jsem to za hlavu a beru to jako součást životních zkušeností. Když jsem se vrátila, tak jsem to začala brát nezávazně a najednou se to rozjelo. Uvolnila jsem se a od té doby to funguje," pochvaluje si studentka tělesné výchovy na pražské FTVS spolupráci s Jonesem, díky které se poměrně hodně brzy vrátila zpět mezi českou elitu.

Ráda by A-limty

Letos už na kraulařské padesátce zaplavala čas pět desetin za českým rekordem. V pátek pak v Pardubicích na stejné trati získala s přehledem titul české šampiónky. Cíle si dává ale stále vyšší.

"Chtěla bych zaútočit na český rekord na padesátce kraulem, popřípadě i na stovce. Od toho už je jen pár setin k limitu A, který bude podle mě stačit na semifinále či finále," říká směrem k premiérové účasti na světovém šampionátu v Barceloně Dostálová.

Na republikovém mistrovství by se kromě kraulařské padesátky měla představit i na dvojnásobně dlouhé trati.

Michal Jurman, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme