Loprais tým vozí na Rallye Dakar i slivovici

Poslední den před startem a Silvestr zároveň si dnes mohou užívat účastníci 34. ročníku slavné Rallye Dakar. Pro některé je konec roku neodmyslitelně spjat s alkoholovým večírke. Jak to tedy mají účastnící Dakaru, kteří zítra dopoledne ve tři čtvrtě na deset našeho času vyrazí na trať dlouhou osm a půl tisíce kilometrů se startem v argentinském Mar del Plata a cílem v peruánské Limě?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejrychlejší kamión v šesté etapě, Lopraisova tatra | Foto: Motožurnál

Pokud si myslíte, že v dakarském konvoji nenajdete alkohol, jste na omylu. Bez něj se ani tahle slavná pouštní soutěž neobejde. Například Loprais tým. Na otázku máte zásobičku alkoholu pro Dakar, pilot závodní Tatry Aleš Loprais jasně odpoví.

„Máme. Náš tým je tím známý, ale interpretuje se to občas trochu jinak. Jsou to dárky pro kamarády a ostatní týmy tady. Je to taková zdravá vizitka. Nicméně během závodů vůbec nepijeme. Jenom když má někdo nějaký problém, tak si večer dá čaj se slivovicí, ale je to jeden kalíšek, protože víc nemůžeme. Jet pod vlivem, to se nedá.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Dakarský deník - Rallye a alkohol

Na druhou stranu, spousta mechaniků z nejrůznějších týmů by bez alkoholu Rallye Dakar jen těžko přežila. Jejich večerní a noční nasazení je takové, že stresu odolávají skleničkou červeného nebo pastisu v případě Francouzů, stakanem vodky u Rusů a zmíněným kalíškem slivovice v českých týmech. Přiznám se, že i já rád občas zaskočím po skončení práce před půlnocí k Loprais týmu ochutnat kalíšek s tou dobrou zdravou vizitkou, které se na Dakaru říká také „ovocná dezinfekce". Někteří jí dokonce používají místo kartáčku a zubní pasty.

Kdo to ale přežene, má na Rallye Dakar druhý den dvojité peklo. Tady se totiž vstává opravdu brzy ráno, protože před sebou máte každý den stovky kilometrů a rallye na nikoho nečeká. Proto bude i dnešní Silvestr v argentinském letovisku Mar del Plata pro drtivou většinu účastníků této legendární soutěže jen symbolickým dnem spíš než příležitostí pořádně „zapařit".

„Letos to bude určitě ještě vlažnější než jindy, protože hned další den je ostrá etapa. Dáme symbolický přípitek a půjdeme brzo spát. Co nenaspíme teď, pak už nedoženeme, a každá vteřina bude chybět,“ potvrzuje Aleš Loprais.

Jan Říha, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme