Luboš Bartoň se vrací po zranění, má táhnout reprezentaci

Největší hvězdou basketbalové reprezentace je aktuálně křídlo španělské Barcelony Luboš Bartoň. Hráč, který si v loňské sezoně vyléčil poraněnou achilovku, se jako jediný hlásil trenéru Pavlu Budínskému na reprezentačním srazu v Liberci. Pod Ještědem Luboše Bartoně vyzpovídal také Pavel Petr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Basketbal | Foto: Fotobanka stock.xchng

Luboš Bartoň zažívá složité období. Schází mu jistota pro příští sezonu. Tedy v otázce angažmá. V Barceloně nemá zatím novou smlouvu.

„Samozřejmě to není nic příjemného. Člověk s tím musí počítat. Moje situace je teď taková, že jsem po zranění málo hrál. Jediné, co teď můžu udělat, je připravit se na národní tým a hrát co nejlíp," říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Luboš Bartoň se vrací po zranění, má táhnout reprezentaci

Jasné ovšem je, kde by Luboš Bartoň hrát chtěl. „Chtěl bych zůstat v Barceloně a hrát velké minuty. Určitě bych chtěl hrát v co nejserióznějším týmu, který hraje Euroligu. Ale jak říkám, tenhle rok si nemůžu vybírat. Bude záležet, jakou nabídku budu mít a určitě budu spíš sahat po dobré situaci než po financích. Takže s platem půjdu určitě o dost dolů, ale já potřebuju hrát a to je pro mě nejdůležitější," ví dobře reprezentační opora.

Na druhou stranu český reprezentant nemůže jít vyloženě do slabého týmu, byť by se v něm stal hvězdou a na palubovce zářil.

Evropské poháry

„V tom musím být opatrný. Já bych opravdu nešel do vyloženě slabého týmu, kde bych sice dával hodně bodů a hrál 25 minut za zápas, ale nehrála by se Euroliga a možná ani ULEB Cup, a to by pro mě byla dost nepříznivá situace. Musí se to udělat tak, abych šel do týmu, který má ambice, ale kdy bych nebyl na druhé koleji," vypočítává Luboš Bartoň.

Třicetileté křídlo zkrátka potřebuje dostatek prostoru a také roli tahouna mužstva. Tak, jak se to ostatně očekává při jeho spojení s reprezentací.

„Na to už jsem zvyklý, takže bude záležet hlavně na tom, jak se dostanu do tempa. Sezóna pro mě byla hodně komplikovaná. Když jsem se dostal do tempa, tak mě pak zase vyřadili, že jsem nemohl hrát play off. Takže jsem už dva měsíce bez zápasů, i když jsem trénoval a jsem na tom dobře. Ale zápas a trénink je o něčem jiném. Takže bude záležet, jak rychle se dostanu do formy," říká.

Reprezentace s mladíky

A aktuální situace basketbalové reprezentace? Není růžová. Národní tým se propadl do B divize mistrovství Evropy. Na šampionátu starého kontinentu si může zahrát nejdříve v roce 2013.

„Situace je taková, jaká je. Já do toho jdu s čistou hlavou. Začíná se vlastně od nuly, protože jsme na dně evropských soutěží. Teď půjde hlavně o to se sehrát, stmelit tu mladou partu a jít dopředu od jednoho bloku k druhému. Nejsou tu někteří hráči, jako Veselý, který měl těžkou sezónu, nebo Jirka Welsch, který je bez angažmá a nechce hrát. Ale je tu místo pro další mladé hráče, kteří mohou okusit národní tým a možná i dostat motivaci do dalších let," domnívá se Luboš Bartoň.

Basketbalová reprezentace zakončí úvodní část přípravy ve městě pod Ještědem tento pátek. Příští týden pak český tým zamíří na turnaj do Bulharska.

Pavel Petr, Martin Hlucháň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme