Málo tréninků, hodně závodů - to je příprava Petra Vabrouška na Ironmany

Výzva jen pro ty nejodolnější. To je havajský Ironman, jehož 33. ročník čeká triatlonisty z celého světa přesně za týden. Na startu na pobřeží Kona bude sedm Čechů včetně jedné ženy - Lucie Zelenkové, šedesátietého Miroslava Vraštila nebo naší největší naděje, Petra Vabrouška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Vabroušek | Foto: Jan Suchan

Osmatřicetiletý český profesionál absolvuje Ironmana na Havaji už potřinácté v řadě. Jeho nejlepším výsledkem je zatím 19. příčka z roku 2002.

"Doufám, že to ještě vylepším. Narozdíl od téměř všech soupeřů neberu Havaj jako mimořádný vrchol, ale jako jeden z deseti až čtrnácti Ironmanů v sezóně. Nijak extra na Havaj formu neladím, je to dané i tím, že se koná v říjnu a narozdíl od mých soupeřů předtím nejezdím nikam do tepla. Trénuju doma, počasí tady je tomu havajskému hodně vzdálené. A když jsem tam čtyři dny před závodem, aklimatizaci už nedoženu," popisuje svou přípravu na závod Petr Vabroušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Triatlonista Petr Vabroušek se chystá na tradičního havajského Ironmana

To, že se český triatlonista na Havaj nijak speciálně nepřipravuje ale neznamená, že by ho tamní aura (jak se říká) "nebrala".

"Aura mě bere vždycky, rád si tam ten týden užiju a nasaju atmosféru. Samozřejmě mě tam chtějí vidět i sponzoři. Ale prostě tomu nehodlám obětovat rodinnou pohodu," vysvětluje Vabroušek.

A v tom mu napomáhá i velmi netradiční způsob přípravy na závody - jednoduše účast v dalších závodech.

"Můj recept bych nikomu jinému nedoporučoval. Spousta lidí, která to zkusila po mém, hodně závodit, málo trénovat, se časem se zlou potázala. Je potřeba sledovat vlastní cíle, pro většinu lidí se spíš vyplatí model, kdy se dva až čtyři měsíce připravují na dva až tři Ironmany za rok," radí Petr Vabroušek.

Fanoušci to Vabrouškovi spočítali

A protože se většina závodníků drží druhého zmíněného modelu, může málokdo konkurovat Petru Vabrouškovi v počtu dokončených Ironmanů, který se letos přehoupl přes magickou stovku.

"Někteří moji fanoušci přišli na to, že se blíží stovka, v průběhu loňského roku se mě na to začala ptát i média, tak jsem si je teprve loni spočítal. A stovka to byla v květnu v Texasu. Ale nebyl to žádný cíl, závodím proto, že nemusím tolik trénovat a mám čas na rodinu," nepřikládá žádnou velkou váhu počtu svých zvládnutých Ironmanů Petr Vabroušek.

Vypíchnout jeden jediný závod z celé té řady ale prý nejde. Co je ovšem jisté, je to, že už příští sobotu přidá Petr Vabroušek na Havaji další čárku do svých análů, byť si je vede jen díky fanouškům.

Alena Benešová, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme