Mandela pomáhal i jihoafrické reprezentaci na MS v ragby 1995

Na mistrovství světa v ragby v roce 1995 si poprvé oblékl dres Jihoafrické republiky černoch. Díky Nelsonu Mandelovi mohl Chester Williams s týmem poprvé v historii získat nejcennější možnou trofej. Na úspěch, který dostal úplně jinou příchuť než "sportovní", vzpomíná tehdejší kapitán reprezentace Francois Pienaar. Ten chtěl po převzetí trofeje Mandelu dokonce obejmout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nelson Mandela - památník Hawick v JAR na místě, kde byl Nelson Mandela zatčen | Foto: Lucie Matos Claro

„Když mi Mandela předával trofej, potřásli jsme si rukou a on mi řekl: ‚Děkuju za to, co jste udělali pro Jižní Afriku.‘ A já odvětil, že se mýlí, že já děkuju jemu za to, co udělal pro Jižní Afriku,“ vzpomíná Pienaar.

Přehrát

00:00 / 00:00

MS v rugby připomíná ve spojitosti s Mandelou Štěpán Pokorný

„Cítil jsem, že ho chci strašně obejmout, ale pak jsem si uvědomil, že by to odporovalo protokolu. Úplně mě mrazilo, když jsem přebíral trofej, ten ragbyový Svatý grál, od tak neskutečné osobnosti," dokáže to i po letech dojmout kapitána Francoise Pienaara. Tým, který vedl, přijal motto: Jeden tým, jedna země.

Což mělo být pro uvědomění si toho, že zrovna turnaj v roce 1995 je pro všechny obyvatele Jižní Afriky velice důležitý a případný úspěch měl všechny naplnit pýchou. Jenže důležitost výhry si až do kýženého okamžiku nikdo neuvědomoval.

„Podcenili, jak pyšná bude celá Jižní Afrika. Během turnaje mi zazvonil mobil a on to byl Madiba. Chtěl poklábosit, jaká je nálada v týmu, jestli máme patřičnou koncentraci a tak podobně. Je neskutečné, že si našel čas zavolat a říct, že nás národ podporuje. Byla to malá věc, ale znamenala tak strašně moc.“

I takové jsou vzpomínky na bojovníka proti rasistickému režimu apartheidu a někdejšího prvního černošského jihoafrického prezidenta Nelsona Mandelu.

Martin Charvát, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme