Martin Šonka je prvním českým pilotem na pódiu Red Bull Air Race

Hned dvakrát vystoupala tento víkend česká vlajka na vítězné pódium na závodním okruhu A1 Ring v jihovýchodním Štýrsku. Na vítězství pilota Petra Kopfsteina v kategorii Challenger Cup navázal v mistrovské třídě série Red Bull Air Race 3. místem Martin Šonka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akrobatický pilot Martin Šonka | Foto: Michal Jurman

„Bylo to úžasný, bylo tady spoustu českých fanoušků, kteří vytvořili neskutečnou atmosféru. Cítil jsem se jako doma a byl to pro mě nejhezčí pocit, co jsem při závodech zažil,“ usmíval se český pilot.

Finálový den odstartoval Martin Šonka nejrychlejším časem, pak z toho bylo nakonec třetí místo po penalizaci za výšku letu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letos jsme sbírali zkušenosti a příští rok to bude super, těší se pilot Martin Šonka na příští ročník Red Bull Air Race

„Nejsem si jistý, jestli to bylo za výšku letu, na to se ještě musím podívat. Jsem ale spokojený s tím, jak se nám podařilo naladit letadlo a jak se mi povedlo najít nejrychlejší trajektorii. Pak už jsem se soustředil jenom na trať a to se mi povedlo, kromě penalizace.“

Penalizace ale nepřišla hned, chvíli trvalo, než se všechno vyřešilo.

„Penalizace prostě přišla, ale o tom je sport. Sportuji celý život a už jsem toho zažil tolik, že mě tohle jenom posílí. Máme z této sezony spoustu zkušeností, které chceme zúročit příští rok. Je super vědět, že dokážeme porazit i ty nejrychlejší,“ vyhlíží už příští ročník Martin Šonka.

Závěr sezony se vydařil, takže se dá říct: konec dobrý, všechno dobré. I s celkovým 8. místem asi bude spokojenost.

„Kdybychom tady vyhráli, bylo by to 7. místo. Ztratili jsme hodně, když jsme nebodovali ve třech závodech za sebou. Jinak jsme mohli být okolo pátého místa. Ale jsme tady profesně nejmladší, takže jsme sbírali zkušenosti a příští rok to bude super.“

První medaile Martina Šonka v závodech Red Bull Air Race | Foto: Michal Jurman

Co bude potřeba v pauze mezi dvěma sezonami udělat, aby příští rok byla pravidelná pódiová umístění?

„Je to hlavně o létání. Absolutně se soustředit, dokonale se připravovat na každý let a nedopustit nervozitu. Pak plánujeme spoustu úprav na letadle, protože je víceméně ve stavu, v jakém jsme ho dostali z fabriky. Už máme seznam úprav, které nám pomůžou zrychlit,“ říká historicky první český pilot na pódiu Red Bull Air Race Martin Šonka.

Michal Jurman, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme