Masarykův okruh ovládli Pedrosa, de Puniet a Rossi

Velká cena České republiky, desátý závod mistrovství světa silničních motocyklů, se obešla bez překvapivých výsledků. Královskou třídu MotoGP vyhrál v dramatickém závodu v Brně Ital Valentino Rossi o pouhých 42 tisícin sekundy před Setem Gibernauem ze Španělska. Ve čtvrtlitrech se z vítězství radoval Francouz Randy de Puniet a v nejslabší třídě nenašel přemožitele Španěl Daniel Pedrosa. Z českých závodníků si nejlépe vedl Lukáš Pešek, který skončil sedmnáctý. Teprve patnáctiletá Markéta Janáková dojela v premiéře pětadvacátá.

Valentino Rossi

Valentino Rossi | Foto: AllMoto motorcykle magazine

Závod v kubatuře do 125 ccm měl dramatický průběh, na čele se vystřídalo hned několik jezdců. Nejrychleji odstartoval Němec Steve Jenkner, kterého ale v polovině závodu postihla smůla v podobě smyku. Přes německého jezdce upadl Cecchinello a oba museli odstoupit. Právě druhý jmenovaný Ital vytvořil ve čtvrtém kole nový traťový rekord této třídy časem 2:07,836 minuty. Po Jenknerově pádu se do čela dostal Španěl Pedrosa a až do cíle před sebe nikoho nepustil. Na Masarykově okruhu tak vybojoval sedmý triumf ve Velké ceně. Druhý dojel Ital Stefano Perugini před Alexem de Angelisem ze San Marina. Z českých jezdců skončil Igor Kaláb čtyřiadvacátý, o místo za ním dokončila svůj první závod mistrovství světa patnáctiletá Markéta Janáková. Václav Bittman v posledním kole upadl a závod nedokončil.

Ve třídě do 250 ccm se z vítězství radoval Francouz Randy de Puniet, který vyhrál podruhé v závodu mistrovství světa ve střední kubatuře. Druhý skončil Španěl Toni Elias a třetí vedoucí závodník průběžné klasifikace Manuel Poggiali ze San Marina. Z českých reprezentantů se nejlépe vedlo Lukáši Peškovi na sedmnácté pozici. Smůlu měl Jakub Smrž, jenž v posledním kole upadl. Ještě předtím mu patřilo čtrnácté místo. Hned v prvním kole spadl nejrychlejší Čech v kvalifikaci Radomil Rous.

Dramatickou podívanou nabídli divákům v Brně jezdci královské třídy MotoGP. V posledních dvou okruzích svedli napínavý souboj o vítězství Ital Valentino Rossi se Španělem Setem Gibernauem. Stejné pořadí je také v celkovém hodnocení mistrovství světa. Rossi vede se ziskem 212 bodů, druhý v pořadí Gibernau získal 178 bodů. Úvodních deset kol se však v čele závodu držel Australan Troy Bayliss. Postupně se od zbytku pole oddělila čtveřice Rossi, Gibernau, Bayliss a Capirossi, který ale závod kvůli poruše stroje nedokončil. Na start se postavil také Japonec Šinja Nakano, který v pátek utrpěl při pádu těžký otřes mozku a několik hodin strávil v nemocnici v Brně. I přes lehká zranění skončil Nakano čtrnáctý.

Výsledky:

Třída do 125 ccm (19 okruhů - 102,657 km):: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 40:59,354 (prům. rychlost 150,269 km/hod), 2. Perugini (It./Aprilia) -3,981, 3. de Angelis (San Mar./Aprilia) -10,454, 4. Kallio (Fin./KTM) -11,052, 5. Barbera (Šp./Aprilia) -12,351, 6. Dovizioso (It./Honda) -12,968, 7. Giansanti (It./Aprilia) - 21,109, 8. Borsoi (It./Aprilia) - 21,513, 9. Ui (Jap./Aprilia) - 24,841, 10. Pellino (It./Aprilia) -34,942, ... 24. Kaláb (ČR/Honda) -1:20,158, 25. Janáková (ČR/Honda) -1:31,093, Bittman (ČR/Honda) nedokončil

Pořadí MS: 1. Pedrosa 162 b., 2. Perugini 137, 3. Dovizioso 112, 4. de Angelis 108, 5. Cecchinello (It./Aprilia) 105, 6. Jenkner (Něm./Aprilia) 98

Pohár konstruktérů: 1. Aprilia 222, 2. Honda 186, 3. KTM 32

Třída do 250 ccm (20 okruhů - 108,06 km): 1. De Puniet (Fr./Aprilia) 41:45,354 (prům. rychlost 155,273 km/h), 2. Elias (Šp./Aprilia) -0,527, 3. Poggiali (San Marino/Aprilia) -0,951, 4. Rolfo (It./Honda) -5,492, 5. Porto (Arg./Honda) -10,407, 6. F. Nieto (Šp./Aprilia) -10,875, 7. Battaini (It./Aprilia) -15,278, 8. Guintoli (Fr./Aprilia) - 15,565, 9. Macudo (Jap./Yamaha) -32,752, 10. Faubel (Šp./Aprilia) -36,167, ... 17. Pešek (ČR/Yamaha) -1:08,193, 19. Filla (ČR/Yamaha) -1:44,230, Rous (ČR/Aprilia) vypadl v prvním kole a J. Smrž (ČR/Honda) v posledním okruhu

Stav mistrovství světa: 1. Poggiali 145, 2. F. Nieto 136, 3. Rolfo 135, 4. De Puniet 130, 5. Elias 126, 6. Battaini 107, 7. West (Austr./Aprilia) 104, 8. Porto 98, ...22. Smrž 12

Pořadí značek: 1. Aprilia 245, 2. Honda 151, 3. Yamaha 67

Třída MotoGP (22 okruhů - 118,866 km): 1. Rossi (It./Honda) 44:18,907 (prům. rychlost 160,937 km/h), 2. Gibernau (Šp./Honda) -0,042, 3. Bayliss (Austr./Ducati) - 0,668, 4. Checa (Šp./Yamaha) -5,390, 5. Biaggi (It./Honda) - 8,729, 6. Hayden (USA/Honda) -11,043, 7. Barros (Braz./Yamaha) - 11,439, 8. Ukawa (Jap./Honda) -13,574, 9. Tamada (Jap./Honda) - 23,273, 10. Melandri (It./Yamaha) -26,404

Stav mistrovství světa: 1. Rossi 212, 2. Gibernau 178, 3. Biaggi 141, 4. Capirossi (It./Ducati) 97, 5. Bayliss 96, 6. Checa 78, 7. Ukawa 74, 8. Barros 71

Pořadí značek: 1. Honda 245, 2. Ducati 145, 3. Yamaha 115